“Nəsimi poeziyası – insan üçün himn: Şərq və Qərbin mənəvi-mədəni dəyərlərinin sintezi” mövzusunda elmi-praktik konfransa dair
Cari ilin 1 noyabr tarixində Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin, Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinin və Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə institutunun təşkilatçılığı ilə Moskva şəhərində “Nəsimi poeziyası – insan üçün himn: Şərq və Qərbin mənəvi-mədəni dəyərlərinin sintezi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdə Rusiya, Azərbaycan, Türkiyə, İran, ABŞ, Finlandiya və Özbəkistanı təmsil edən alimlər iştirak etmişdirlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fəlsəfə institutunun direktoru İlham Məmmədzadə iştirakçıları salamlayaraq, konfransın təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Leyla xanım Əliyevaya dərin təşəkkürünü bildirmişdir. O, il ərzində Nəsiminin yubileyinə həsr olunmuş bir neçə beynəlxalq tədbirin keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, bugünkü konfransın da həmin tədbirlər sırasında öz yerini tutacağını bildirmiş və sözü Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə institutunun elmi rəhbəri, akademik Abdusalam Hüseynova vermişdir.
Abdusalam Hüseynov Nəsiminin yaradıcılığı haqqında uzun müddət danışmağın mümkün olduğunu, lakin onun şeirlərinin şairin dahiliyini və dərin fəlsəfəsini dərk etmək üçün ən gözəl vasitə olduğunu qeyd edərək “Sığmazam” qəzəlini oxudu.
Daha sonra söz alan Rusiya Elmlər Akademiyasının A.M.Qorki adına Dünya ədəbiyyatı institutunun elmi rəhbəri, akademik Aleksandr Kudelin Azərbaycan ərazisində 8-ci əsrdən etibarən ərəb dilinin ədəbiyyatda hakim olduğunu, 11-ci əsrdən sonra isə ərəb dili ilə yanaşı, fars dilində də əsərlərin qələmə alındığını diqqətə çatdırmışdır. 15-ci əsrdən etibarən həmin dillərə əlavə olaraq Azərbaycan dilində əsərlərin də yazılmağa başlanıldığını və bu dildə yazan şairlərin sırasında Nəsiminin xüsusi yer tutduğunu bildirmişdir. Akademik orta əsrlərdə mövcud olan sufilik və hürufilik cərəyanları barədə məlumat verərək, Nəsiminin hürufizmin ən güclü davamçılarından biri olduğunu, onun fəlsəfəsinin dərin məna kəsb etdiyini və bu gün öyrənilməyə ehtiyac duyulduğunu vurğulamışdır. O, bu istiqamətdə AMEA ilə birgə layihələrinin mövcud olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Leyla Əliyeva çıxışında Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin mehriban qonşuluq və dostluq xarakteri daşıdığını, bu cür görüşlərin həmin əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verdiyini qeyd etmişdir. O, 2019-cu ilin Azərbaycanda “Nəsimi ili” elan edildiyini, Azərbaycan, Rusiya və bir sıra digər ölkələrdən alimlərin, mədəniyyət xadimlərinin iştirak etdiyi bugünkü konfransın da məhz şairin yubileyinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırmışdır. Leyla Əliyeva bildirmişdir ki, Nəsiminin poeziyası bu gün də böyük maraq doğurmaqda davam edir, çünki həqiqət və yaradıcılıq zaman çərçivəsinə sığmır. Onun fikirlərini, poeziyasının dərinliyini axıradək dərk etmək mümkün deyildir. O vurğulamışdır ki, Nəsimi humanizminin və beynəlmiləlçiliyinin Azərbaycan və Rusiya ilə sıx bağlılığı vardır. Həm Rusiya, həm də Azərbaycanda müxtəlif dinlərə, inanclara məxsus xalqlar sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayırlar və bu müasir dünyada olduqca vacib amildir. Leyla Əliyeva Nəsiminin təkcə öz fəlsəfəsi ilə maraq doğurmadığını, onun həm də üç dildə yazan böyük şair olduğunu qeyd edərək, şairin irsinin dünyada daha çox tanınması üçün çalışdıqlarını bildirmişdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu konfransda iştirak edən müxtəlif ölkələrin nümayəndələrini salamlayaraq, tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirmişdir. O, iki gün öncə Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının atriumunda Nəsiminin büstünün açılışı mərasiminin baş tutduğunu xatırladaraq, bunun tarixi hadisə olduğunu və şairin öz həmfikirləri, dahi mütəfəkkirlər və dünya miqyaslı yazıçılar sırasında öz layiqli yerini tutduğunu vurğulamışdır. Azərbaycan poeziyasının şah əsərlərini yaradan İmadəddin Nəsiminin bir çox tədqiqatçıların və dilşünasların fikrincə Azərbaycan ədəbi dilinin əsasını qoyduğunu, həmçinin ərəb və fars dilli poeziyada da dərin izlər buraxdığını qeyd etmişdir.
Səfir rusdilli oxucuların Konstantin Simonov, Naum Qrebnov, Mixail Sinelnikov tərəfindən yüksək peşəkarlıqla edilmiş tərcümələr sayəsində şairin əsərləri ilə tanış olduqlarını diqqətə çatdırmış və Nəsiminin yubileyinin geniş şəkildə qeyd edilməsinin yeni nəsil gənc şair-tərcüməçiləri onun poeziyasına cəlb edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirmişdir. Nəsimi yaradıcılığının əsasını təşkil edən tolerantlıq, humanizm və yer üzündə ən ali varlıq kimi insana inamın müasir dövrlə həmahəng olduğunu və bu baxımdan 600 il keçməsinə baxmayaraq, öz aktuallığını qoruduğunu vurğulamışdır.
Professor İlham Məmmədzadə rəhbərlik etdiyi institutla Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə institutu arasında mövcud olan əməkdaşlıq, birlikdə keçirdikləri tədbirlər və bu əməkdaşlığın iki ölkənin mədəniyyətləri arasında dialoqa verdiyi töhfə barədə danışmış və konfransın əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini iştirakçılarla bölüşmüşdür.
Tədbirin davamında AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat institutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor Fəridə Əzizova, Rusiya Federasiyasının Daxili İşlər Nazirliyinin V.Y.Kikot adına Moskva Universitetinin kafedra müdiri, professor Vitali Belski, Rusiya Federasiyası Prezidenti yanında Xalq Təsərrüfatı və Dövlət Qulluğu Akademiyasının İctimai elmlər institutunun professoru Zemfira İsxakova, həmin akademiyanın professorları Nizami Məmmədov və Vladislav Tarasenko, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professorları Tatyana Kuznetsova və Ağamalı Məmmədov, Rusiya Dövlət Sosial Universitetinin professoru İbrahim Məlikov və digər iştirakçılar Nəsiminin yaradıcılığının müxtəlif aspektlərinə və fəlsəfi fikirlərinə həsr olunmuş məruzələrlə çıxış etmişdirlər.

1 ноября состоялась научно-практическая конференция «Поэзия Насими - гимн человеку: синтез духовных и культурных ценностей Востока и Запада»
1 ноября Представительство Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации, Посольство Азербайджана в России и Институт философии Российской академии наук совместно организовали и провели научно-практическую конференцию «Поэзия Насими - гимн человеку: синтез духовных и культурных ценностей Востока и Запада».
В мероприятии приняли участие ученые из России, Азербайджана, Турции, Ирана, США, Финляндии и Узбекистана.
Открывая мероприятие, директор Института философии Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) Ильхам Мамедзаде приветствовал участников и поблагодарил Фонд Гейдара Алиева и лично Лейлу Алиеву за организацию конференции. Отметив, что в течение года было проведено несколько международных мероприятий, посвященных юбилею Насими, он подчеркнул, что данная конференция займет свое место среди них. Далее слово было предоставлено руководителю Института философии Российской академии наук академику Абдусаламу Гусейнову.
Абдусалам Гусейнов в своем выступлении сказал, что можно бесконечно говорить о творчестве Насими, отметив, что его стихи - лучший способ понять гениальность и глубокую философию поэта и зачитал газель «Во мне вместятся оба мира».
Выступивший далее научный руководитель Института мировой литературы им. А.М.Горького Российской академии наук, академик Александр Куделин отметил, что на территории Азербайджана с 8-го века арабский язык являлся доминирующим в литературе, а после 11-го века наряду с арабским языком произведения были написаны и на персидском языке. Он сказал, что в 15-м веке в дополнение к этим языкам, работы были написаны на азербайджанском языке, и Насими занимал особое место среди поэтов, которые писали на этом языке. Предоставив информацию о течениях суфизма и хуруфизма в средние века, академик подчеркнул, что Насими был одним из самых сильных последователей хуруфизма, его философия имеет глубокий смысл и сегодня нуждается в изучении. Он отметил, что в этом направлении есть совместные проекты с НАНА.
В своей речи Лейла Алиева отметила, что отношения между Азербайджаном и Россией отличаются добрососедством и дружбой, и подобные встречи способствуют развитию этих отношений. Она довела до сведения, что 2019 год объявлен в Азербайджане «Годом Насими», а сегодняшняя конференция с участием ученых и деятелей культуры из Азербайджана, России и ряда других стран посвящена юбилею поэта. Лейла Алиева подчеркнула, что поэзия Насими и сегодня продолжает вызывать большой интерес, потому что истина и творчество не вмещаются во временные рамки. Невозможно до конца понять мысли поэта и глубину его поэзии. Она подчеркнула, что гуманизм и интернационализм Насими тесно связаны с Азербайджаном и Россией. Люди разных религий и вероисповеданий в России и Азербайджане живут в мире и согласии, и это очень важный фактор в современном мире. Лейла Алиева отметила, что Насими интересен не только своей философией, но и тем, что он был великим поэтом, писавшим на трех языках, добавив, что идет работа над тем, чтобы сделать наследие поэта еще более известным в мире.
Посол Полад Бюльбюль оглу в своем выступлении приветствовал представителей разных стран, участвующих в конференции, и поблагодарил организаторов мероприятия. Он напомнил, что два дня назад в атриуме Всероссийской Государственной Библиотеки Иностранной Литературы состоялась церемония открытия бюста Насими, отметив, что это историческое событие, и поэт занял достойное место среди единомышленников, гениальных мыслителей и писателей мирового уровня. Посол отметил, что создатель шедевров азербайджанской поэзии Имадеддин Насими, по мнению многих исследователей и лингвистов заложил основы азербайджанского литературного языка, а также оставил глубокий след в арабской и персидской поэзии.
Посол отметил, что русскоязычные читатели познакомились с творчеством поэта благодаря высокопрофессиональным переводам Константина Симонова, Наума Гребнова и Михаила Синельникова, и выразил надежду, что широкое празднование юбилея Насими привлечет новое поколение молодых поэтов-переводчиков к его поэзии. Посол подчеркнул, что составляющие основу творчества Насими толерантность, гуманизм и вера в человека как высшая ценность на земле, находятся в гармонии с современностью и несмотря на то, что прошло 600 лет, остаются актуальными.
Профессор Ильхам Мамедзаде рассказал о сотрудничестве между руководимым им институтом и Институтом философии Российской академии наук, совместных мероприятиях и вкладе этого сотрудничества в диалог между культурами двух стран, а также поделился своими мыслями касательно важности конференции.
В ходе мероприятия заведующий кафедрой средневековой азербайджанской литературы Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА профессор Фарида Азизова, заведующий кафедрой Московского университета Министерства внутренних дел Российской Федерации имени В.Я. Кикотя Виталий Бельский, профессор кафедры Института общественных наук академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации Земфира Исхакова, профессора данной академии Низами Мамедов и Владислав Тарасенко, профессора Московского государственного университета им. М.В. Ломоносова Татьяна Кузнецова и Агамалы Мамедов, профессор Российского государственного социального университета Ибрагим Маликов и другие выступили с докладами по различным аспектам творчества Насими и его философских идей.