Ermənistanın DHƏF-dəki nümayəndəsinin təklifi sarsıdıcı məğlubiyyətə uğramışdır
9 İyul 2020-ci il tarixində MDB iştirakçı dövlətlərin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun (DHƏF) və MDB Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının birgə onlayn iclası keçirilmişdir.
İclasda DHƏF İdarə Heyətinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu, DHƏF İdarə Heyətinin həmsədri, Rusiya Prezidentinin beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy, DHƏF icraçı direktoru Anatoli İksanov, MDB icraçı katibinin - İcraiyyə komitəsi sədrinin müavini Aqıbay Smaqulov və MDB İcraiyyə komitəsinin digər yüksək vəzifəli üzvləri, habelə Rusiya Federasiyası Xarici işlər nazirliyi və Mədəniyyət nazirliyinin nümayəndələri iştirak etmişdirlər.
Polad Bülbüloğlunun sədrliyi ilə keçirilən iclasda DHƏF-in cari məsələlər nəzərdən keçirilmişdir.
Ermənistanın nümayəndəsi, Ermənistan Respublikasının Təhsil, elm, mədəniyyət və idman nazirinin müavini Ara Xzmalyan gözlənilmədən DHƏF İdarə Heyətinin sədrinin vaxtından əvvəl yenidən seçilməsi məsələsini gündəmə salınmasını təklif etmişdir.
Məlumat üçün bildiririk ki, DHƏF İdarə Heyətinin Sədri iki il müddətinə seçilir. 2010-cu ildən Sədr Polad Bülbüloğludur. Yeni seçkilərin 2020-ci ilin sonunda keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu təxribat iclas iştirakçılarının mənfi reaksiyasına səbəb olmuşdur. Lakin, Polad Bülbüloğlu, açıq demokratik seçkilərin keçirildiyi daxili qaydalara uyğun olaraq, Ara Xzmalyanın bu təklifini qəbul etmiş və məsələni səsverməyə qoymuşdur. Bu səsvermə nəticəsində Ermənistan nümayəndəsinin təklifi sarsıdıcı məğlubiyyətə uğramışdır. Nazir səviyyəsində doqquz MDB üzvü olan ölkədən səkkizi Azərbaycan nümayəndəsinin xidmətləri və təcrübəsini nəzərə alaraq, Ermənistanın təklifini gündəmə gətirməyin əleyhinə səs vermişdirlər.
Son 10 il ərzində hər iki ildən bir DHƏF İdarə Heyəti Polad Bülbüloğlunun namizədliyini ödənilməyən DHƏF İdarə Heyətinin Sədri vəzifəsinə irəli sürmüşdür. Hər dəfə İdarə Heyətinin bütün üzvləri, o cümlədən Ermənistan da yekdilliklə ona səs vermişdirlər.
Təəccüblüdür ki, yeni seçkilərə yarım il qalmış bir vaxtda Ermənistan belə təkliflə çıxış edir. Əminik ki, bu, məhz Azərbaycan nümayəndəsinin Fondun İdarə Heyətinin Sədri olması ilə əlaqədardır.
Bu səsvermə Polad Bülbüloğlunun MDB məkanında yüksək nüfuzunu bir daha təsdiqləmişdir.
Bundan əlavə, Ermənistan nümayəndəsinə onu da xatırlatmağı vacib hesab edirik ki, bu il Rusiyanın Xarici işlər naziri Sergey Lavrov MDB ölkələrinin səfirlərinin, o cümlədən Ermənistan səfirinin iştirakı ilə təntənəli şəkildə Polad Bülbüloğluna "Humanitar Əməkdaşlığın İnkişafındakı xidmətlərinə görə" DHƏF medalı ilə təltif etmişdir.

Предложение представителя Армении в МФГС потерпело сокрушительное поражение
9 июля 2020 года в режиме онлайн состоялось совместное заседание Правления Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества (МФГС) государств-участников СНГ и Совета по гуманитарному сотрудничеству СНГ.
В заседании приняли участие Председатель Правления МФГС, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, Сопредседатель Правления МФГС, специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, исполнительный директор МФГС Анатолий Иксанов, заместитель Председателя Исполнительного комитета – исполнительного секретаря СНГ Агыбай Смагулов и другие руководящие члены Исполнительного комитета СНГ, а также представители Министерства иностранных дел и Министерства культуры Российской Федерации.
На заседании, на котором председательствовал Полад Бюльбюль оглы, были рассмотрены текущие вопросы МФГС.
Представитель Республики Армения, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армении Ара Хзмалян неожиданно поднял вопрос о внесении в повестку дня вопроса о переизбрании Председателя Правления МФГС раньше намеченного срока.
Для информации следует отметить, что Председатель Правления МФГС избирается сроком на два года. С 2010 года Председателем является Полад Бюльбюль оглы. Новые выборы намечаны на конец 2020 года.
Данная провокация была негативно воспринята участниками заседания. Но Полад Бюльбюль оглы, согласно внутренним правилам, по которым проводятся открытые демократические выборы, принял данное предложение Ара Хзмаляна и поставил вопрос на голосование. В результате данного голосования предложение представителя Армении потерпело сокрушительное поражение. Восемь представителей из девяти государств-участников СНГ на уровне министров, учитывая заслуги и опыт представителя Азербайджана, проголосовали против внесения предложения Армении в повестку дня.
Хотим подчеркнуть, что на протяжении последних 10 лет каждые два года Правление МФГС выдвигало на неоплачиваемую должность Председателя Правления МФГС кандидатуру Полада Бюльбюль оглы и каждый раз все члены Правления, включая и Армению, единогласно голосовали за неё.
Вызывает удивление, что за полгода до новых выборов, Армения выступает с подобным предложением. Уверены, это связано именно с тем, что Председателем Правления Фонда является представитель Азербайджана.
Данное голосование ещё раз подтвердило высокий авторитет Полада Бюльбюль оглы на пространстве СНГ.
Более того, считаем необходимым напомнить представителю Армении, что в этом году Полад Бюльбюль оглы был награждён медалью МФГС «За заслуги в развитии гуманитарного сотрудничества», которая ранее была в торжественной обстановке вручена Послу Азербайджана Министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в присутствии послов стран СНГ, в том числе и Армении.