Rusiya Federasiyasında Azərbaycanın diaspor təşkilatları və icma nümayəndələrinin diqqətinə
29 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlunun Rusiya Federasiyasının Daxili İşlər nazirinin birinci müavini Aleksandr Qorovoy və Xarici İşlər nazirinin müavini Andrey Rudenko ilə keçirilmiş görüşü zamanı Rusiya tərəfi son günlərdə Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsində hərbi əməliyyatların aparıldığını nəzərə alaraq, milli zəmində iyul hadisələrinə oxşar xoşagəlməz halların Rusiya Federasiyasının ərazisində baş verməməsi üçün Rusiyanın Daxili İşlər Nazirliyinin struktur bölmələrinə müvafiq təlimat verdiyini bildirmişdir.
Bu təlimata uyğun olaraq Rusiyada bütün təxribatların qarşısı qətiyyətli şəkildə alınacaq, milliyyətindən asılı olmayaraq cinayət törədən hər bir şəxsə qarşı sərt addımlar atılacaq, qanunazidd əməllərə görə cinayət işləri açılacaq, hüquq pozuntularına yol verən əcnəbilər ölkədən deportasiya ediləcək, iğtişaşların təşkilində iştirak edən Rusiya vətəndaşlarının isə vətəndaşlıqdan məhrum edilməsi üçün vəsatətlər qaldırılacaqdır.
Bununla əlaqədar, Səfirlik Rusiyada fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları və bütün soydaşlarımızdan yuxarıda qeyd edilən məqamları nəzərə almağı, qeyri-qanuni əməllərdən çəkinməyi, ictimai yerlərdə etik normalara hörmətlə yanaşmağı və Rusiya Federasiyasının qanun və qaydalarına ciddi şəkildə əməl etməyi xahiş edir.

Вниманию представителей диаспорских организаций и общин Азербайджана в Российской Федерации
Во время состоявшейся 29 сентября 2020 года встречи Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики Полада Бюльбюль оглы с Первым заместителем Министра внутренних дел Российской Федерации Александром Горовым и заместителем Министра иностранных дел Андреем Руденко, российская сторона сообщила что, в связи с происходящими в последние дни военными действиями в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджанской Республики, структурным подразделениям МВД России было дано поручение по предотвращению нелицеприятных инцидентов по национальному признаку на территории Российской Федерации подобных июльским событиям.
Согласно данному поручению, в России будут решительно пресекаться все провокации, приниматься жесткие меры в отношении любого лица, совершившего преступление, вне зависимости от национальности. За совершение противоправных действий будут возбуждаться уголовные дела, совершившие правонарушения иностранные граждане будут депортированы, а в отношении причастных к беспорядкам граждан России будут поданы ходатайства о лишении их гражданства.
В связи с этим, Посольство просит действующие в России диаспорские организации и всех наших соотечественников учитывать вышеизложенное, воздерживаться от противоправных действий, с уважением относиться к этическим нормам в общественных местах и ​​строго соблюдать законы и правила Российской Федерации.