Məlum olduğu kimi, cari ilin 13 avqust tarixində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında qarşılıqlı olaraq vizadan azad etmə haqqında Saziş” qüvvəyə minmişdir.
Sazişə əsasən, Türkiyə Respublikasına səfər edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportunun etibarlılıq müddəti ən azı 6 (altı) ay olmalıdır.
Bu baxımdan, Türkiyəyə səfər etmək istəyən, ya da Azərbaycana Türkiyə üzərindən getməyə hazırlaşan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları pasportlarının etibarlılıq müddətinə diqqət yetirməli və onun bitməsinə 6 aydan az vaxt qalıbsa, mütləq yenisi ilə əvəzləməlidirlər.

Как известно, 13 августа сего года вступило в силу «Соглашение о взаимном безвизовом режиме между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Турецкой Республики».
Согласно Соглашению, паспорт гражданина Азербайджанской Республики, направляющегося в Турецкую Республику, должен быть действителен не менее 6 (шести) месяцев.
В связи с этим, гражданам Азербайджанской Республики, желающим выехать в Турцию или же в Азербайджан транзитом через Турцию, следует обратить внимание на срок действия своих паспортов и если их срок составляет менее 6 месяцев, то они должны быть обязательно заменены на новые.