Səfir Polad Bülbüloğlu Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Zati-müqəddəsləri Kirillə başsağlığı məktubu ünvanlamışdır
Səfir Polad Bülbüloğlu Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandrın vəfatı ilə əlaqədar Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Zati-müqəddəsləri Kirillə başsağlığı məktubu ünvanlamışdır.
“Zati-müqəddəsləri,
Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandrın vəfatı məni dərindən kədərləndirdi.
Hələ Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri olduğum vaxtlarda Arxiyepiskop Aleksandr ilə bir neçə dəfə görüşmüş, onunla siyasətdən iqtisadiyyata, sənətdən dinə qədər geniş problemlər spektrini müzakirə etmək imkanım olmuşdur. Hər dəfə də onun yüksək mənəviyyat, müdriklik, sülh yaratmaq istəyi və bacarığı kimi keyfiyyətləri məni valeh etmişdir.
Rusiya Federasiyasında səfir kimi çalışdığım illər ərzində də bu gözəl insanla dəfələrlə görüşmüşük, birlikdə ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin genişləndirilməsinə, xalqlarımızın mənəviyyatının daha da zənginləşdirilməsinə yönəlmiş çoxsaylı tədbirlər keçirmişik.
Zati-müqəddəsləri Azərbaycan Respublikası ərazisində yeparxiya həyatının dirçəldilməsində və inkişafında müstəsna rol oynamışdır. Azərbaycandakı xristian mədəniyyət abidələrinin qorunması və bərpasında çoxillik zəhməti də əvəzsizdir. O, xalqlarımız arasındakı dostluğun möhkəmlənməsinə böyük töhfə vermişdir. Dinindən və milliyyətindən asılı olmayaraq əhalinin bütün təbəqələri arasında böyük hörmət və etimad qazanmışdır.

Полад Бюльбюль оглы направил письмо с соболезнованиями Патриарху Московскому и всея Руси Его Святейшеству Кириллу
В связи с кончиной архиепископа Бакинского и Азербайджанского Александра Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы направил письмо с соболезнованиями Патриарху Московскому и всея Руси Его Святейшеству Кириллу.
«Ваше Святейшество,
Глубоко опечален вестью о кончине архиепископа Бакинского и Азербайджанского Александра.
Еще будучи министром культуры Азербайджанской Республики, я не раз встречался с его Высокопреосвященством и имел удовольствие обсуждать с ним широкий спектр проблем от политики до экономики, от искусства до религии. И всякий раз меня поражали в нем такие замечательные качества, как высокая духовность, человеческая мудрость, желание и умение творить мир.
За годы работы послом в Российской Федерации я не раз встречался с этим замечательным человеком, вместе мы проводили многочисленные мероприятия, направленные на расширение связей между нашими странами, обогащение духовности наших народов.
Его Высокопреосвященство сыграл исключительную роль в возрождении и развитии епархиальной жизни на территории Азербайджанской Республики, также неоценим его многолетний труд в деле сохранения и восстановления памятников христианской культуры на территории Азербайджана. Отец Александр внёс большой личный вклад в укрепление дружбы между нашими народами и пользовался огромным уважением и доверием среди всех слоев населения вне зависимости от вероисповедания и национальности.