Bir sıra erməni KİV-də yayılmış xəbərlərlə bağlı
Özünü “Artsax Respublikasının xarici işlər naziri” kimi təqdim edən David Babayanın Rusiyaya “işgüzar səfər” etməsi və bu ölkənin siyasi dairələri ilə görüşlər keçirməsinə dair bir sıra erməni KİV-də yayılmış xəbərlərlə bağlı Səfirlik tərəfindən Rusiya Federasiyasının aidiyyəti qurumlarına müraciət olunmuşdur.
Rusiya tərəfindən daxil olmuş məlumata əsasən bildiririk ki, sözügedən səfər şəxsi xarakter daşıyır, qeyri-rəsmi qəbul edilir və adıçəkilən şəxslə heç bir siyası məsləhətləşmələr aparılmamışdır.
Səfirlik qeyd edir ki, bu kimi məlumatların erməni mətbuatında yayılması təxribatdır və məqsədi ictimaiyyəti çaşdırmaq, uğurla inkişaf edən Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığına kölgə salmaqdır.

В связи с информацией, распространяемой некоторыми армянскими СМИ
В связи с распространением в некоторых армянских СМИ утверждений о «рабочем визите» в Россию Давида Бабаяна, позиционирующего себя в качестве «министра иностранных дел Республики Арцах», и проведения им встреч с политическими кругами России, Посольство обратилось в соответствующие структуры Российской Федерации.
Согласно полученной от российской стороны информации сообщаем, что данная поездка носила исключительно частный характер, рассматривается как неофициальная и никаких политических консультаций с данным лицом не проводилось.
Посольство отмечает, что тиражирование подобного рода сообщений в армянских СМИ носит провокационный характер и имеет своей целью ввести в заблуждение общественное мнение и  бросить тень на успешно развивающееся азербайджано-российское сотрудничество.