14 oktyabr tarixində Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin Azərbaycan diaspor nümayəndələri və din xadimləri ilə görüşü keçirilmişdir
Cari ilin 14 oktyabr tarixində Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin Rusiya Federasiyasına səfəri çərçivəsində Zəfər Gününün ildönümünə həsr edilmiş Azərbaycan diaspor nümayəndələri və din xadimləri ilə görüşü keçirilmişdir.
Görüşdə Rusiyanın baş ravvini Berl Lazar, Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasının deputatı, Beynəlxalq məsələlər üzrə komitəsinin sədri Leonid Slutski, Azərbaycan diaspor nümayəndələri, din xadimləri və Rusiyada yaşayan udin icmasının nümayəndələri iştirak etmişlər.
Görüşün əvvəlində Vətən Müharibəsində həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi anılmış, “Qurani-Kərim”dən ayələr oxunmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Səfir Polad Bülbüloğlu Moskva şəhərinə səfəri çərçivəsində diaspor nümayəndələri və din xadimləri ilə görüşün keçirilməsinə görə Şeyxülislam həzrətlərinə dərin minnətdarlığını bildirmişdir. Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirill və Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə arasında keçirilmiş faydalı ikitərəfli və Azərbaycan, Rusiya və Ermənistanın dini liderlərinin üçtərəfli görüşlərin əhəmiyyəti haqqında danışan Polad Bülbüloğlu, belə görüşlərin bizi dinc həyata doğru yaxınlaşdırdığını, xalqlarımızın sülh şəraitində yaşamasına imkan yaratdığını vurğulamışdır.
Səfir qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın Vətən Müharibəsində qazandığı şanlı qələbədən sonra Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Rusiyaya ilk səfərini həyata keçirir. Fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun 44 günlük müharibədə əldə etdiyi qələbə ilə əlaqədar tədbir iştirakçılarını təbrik etmiş, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirələrini daim əziz tutmalı olduğumuzu bildirmişdir.
Daha sonra çıxış edən Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə görüşün təşkil olunmasına görə minnətdarlığını bildirmiş, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Vətən Müharibəsində xalqımız tərəfindən qazanılmış zəfərlə əlaqədar qonaqları təbrik etmişdir. O qeyd etmişdir ki, bu qələbə Azərbaycan xalqının birliyinin nümunəsidir və bu vəhdətlə 30 il işğal altında olan torpaqlarımız azad olunmuşdur. Həmçinin oktyabr ayının 13-də Moskvada keçirilmiş üçtərəfli görüşdə qalib xalqın nümayəndəsi kimi iştirak etdiyinə görə fərəh hissi duyduğunu da söyləmişdir.
Sonra söz Rusiyanın baş ravvini Berl Lazara verilmişdir. Öz çıxışında B.Lazar Azərbaycan və yəhudi xalqları arasında olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq münasibətləri haqqında danışmışdır. O, Azərbaycanda böyük yəhudi diasporunun firavan yaşamasını, sinaqoq, muzey və yəhudi məktəblərinin fəaliyyət göstərməsini xalqımızın tolerantlığının göstəricisi kimi qiymətləndirmişdir. Qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda millətlərarası münasibətlər bütün dünya üçün nümunə ola bilər və bu münasibətlərin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyev və onun davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin böyük rolu olduğunu vurğulamışdır.
Sonra Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasının Beynəlxalq məsələlər üzrə komitəsinin sədri Leonid Slutski çıxış edərək, İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik etmişdir. O bildirmişdir ki, Prezident İlham Əliyev Qarabağı Azərbaycana yenidən qaytarmaqla öz adını tarixdə əbədiləşdirmiş, tarixi zəfər çalmış və dünya tarixinə xalqının xilaskarı kimi daxil olmuşdur. Prezident İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin vəsiyyətini yerinə yetirmək üçün bu günə doğru addım-addım gəlmişdir.
Leonid Slutski postsovet məkanında Azərbaycanı Rusiyanın strateji və ən etibarlı tərəfdaşı adlandıraraq qeyd etmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf etmiş, son illərdə ölkədə Birinci Avropa Oyunları, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu və digər mühüm beynəlxalq tədbirlər yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur.

14 октября 2021 года состоялась встреча Председателя Управления мусульман Кавказа Шейха уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде с религиозными деятелями и представителями диаспоры
14 октября 2021 года в рамках визита в Российскую Федерацию и в связи с годовщиной Победы Азербайджана в Отечественной войне состоялась встреча Председателя Управления мусульман Кавказа Шейха уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде с религиозными деятелями и представителями диаспоры.
На встрече приняли участие главный раввин Роcсии Берл Лазар, депутат Государственной Думы Российской Федерации, председатель Комитета по международным делам Леонид Слуцкий, представители азербайджанской диаспоры, религиозные деятели и представители удинской общины, проживающей в России.
В начале встречи была почтена память шехидов, погибшим в Отечественной войне и зачитаны аяты из Корана.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы открыл встречу со словами глубокой благодарности в адрес Председателя Управления мусульман Кавказа Шейха уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде за инициативу организации встречи с представителями азербайджанской диаспоры и религиозными деятелями.
Полад Бюльбюль оглы отметил важность двусторонней встречи между патриархом Московским и всея Руси Кириллом и Шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде, а также трехсторонней встречи религиозных лидеров Азербайджана, России и Армении. Посол добавил, что такие встречи приближают нас к спокойной жизни, создают условия для того, чтобы наши народы жили в мире.
Полад Бюльбюль оглы также подчеркнул, что это первый визит Шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде в Россию после блистательной победы Азербайджана в Отечественной войне. Посол, пользуясь случаем, поздравил всех участников мероприятия с победой в 44-х дневной войне доблестной армии под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего, а также отметил, что мы должны всегда помнить о шехидах, которые пожертвовали своей жизнью ради суверенитета и территориальной целостности Азербайджана.
Далее, выступивший Шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде поблагодарил за организацию встречи и поздравил гостей с победой нашего народа в Отечественной войне под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего. Председатель Управления мусульман Кавказа отметил, что эта победа является примером сплоченности нашего народа и, объединив усилия, мы смогли освободить земли, которые 30 лет были оккупированы. Он также подчеркнул, что было очень приятно участвовать на встрече, которая прошла 13-го октября сего года, в качестве представителя победившего народа.
Затем слово дали главному раввину России Берл Лазару, который рассказал о традиционно дружественных отношениях между азербайджанским и еврейским народами. Берл Лазар отметил, что в Азербайджане проживает большая еврейская община, функционирует большое количество синагог, музеев и еврейских школ и, что это является показателем толерантности азербайджанского народа. Он отметил, что отношения, сложившиеся между народностями, проживающими в Азербайджане, могут быть примером для всего мира и подчеркнул особую роль в развитии этих отношений общенационального лидера Гейдара Алиева и его продолжателя Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Далее выступил Председатель Комитета Государственной Думы Российской Федерации по международным делам господин Леонид Слуцкий. Он поздравил азербайджанский народ с победой во Второй Карабахской войне. Леонид Слуцкий отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, вернув Карабах Азербайджану, увековечил свое имя в истории, одержал историческую победу и вошел в мировую историю как спаситель своего народа. Леонид Слуцкий подчеркнул, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев шаг за шагом шел к цели, к реализации завещания своего отца - общенационального лидера Гейдара Алиева.
Леонид Слуцкий назвал Азербайджан стратегическим и самым надежным партнером России. Он отметил быстрые темпы развития экономики под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, важные международные мероприятия – такие, как Первые Европейские Игры, Международный Гуманитарный Форум и иные мероприятия, организованные на высоком уровне за последние годы.