Erməni tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində son təxribatlarına dair
Cari ilin 16 noyabr tarixində Ermənistan hərbi-siyasi təxribata əl ataraq, Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Laçın və Kəlbəcər rayonları istiqamətində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərinə qarşı genişmiqyaslı hücuma cəhd göstərmişdir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin ağır hərbi və artilleriya texnikasından istifadə etməklə həyata keçirilən hücumun qarşısını almaq məqsədilə, Azərbaycan tərəfindən adekvat və təsirli tədbirlər görülmüşdür. Baş vermiş toqquşmalar nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 7 hərbi qulluqçusu şəhid olmuş, 10 nəfər isə yaralanmışdır.
16 noyabr 2021-ci il tarixində baş vermiş hərbi toqquşmalar spontan insident xarakteri daşımır. Bunlar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin öncədən planlaşdırılmış və məqsədyönlü təxribatıdır. Vəziyyətin gərginləşdirilməsi üçün Kəlbəcər və Laçın rayonları istiqamətində bir sıra yüksəklikləri ələ keçirməyə və bununla da, hərbi üstünlüyə nail olmağa  cəhd göstərilmişdir.
44 günlük müharibədə ağır məğlubiyyəti kompensasiya etmək məqsədilə Ermənistan Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə qarşı ardıcıl təxribatlara başlamışdır.
6-7 noyabr tarixlərində Ermənistanın sabiq müdafiə naziri Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərinə qeyri-qanuni səfər etmiş, bir sıra təhrikedici və təxribat xarakterli hərəkətlərə yol vermişdir.
Cari ilin 9 noyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Kəlbəcər rayonu istiqamətində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə məxsus mühəndis texnikalarını atəşə tutmuşdur. Həmin gün erməni tərəfi 60 hərbçini Qaragöl gölü ətrafında Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə aparan yolda yerləşdirməyə cəhd etmişdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən görülmüş tədbirlər nəticəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri mühasirəyə alınmışdır. Rusiya tərəfinin xahişini nəzərə alaraq, Azərbaycan növbəti dəfə humanizm nümayiş etdirmiş və erməni hərbçilərinin geri qayıtması üçün şərait yaratmışdır.
Cari ilin 13 noyabr tarixində Şuşa şəhəri yaxınlığında erməni terrorçuları Azərbaycan hərbçilərinin üzərinə qumbara ataraq, növbəti dəfə terror aktı törətmişdirlər. Nəticədə 3 hərbçi yaralanmışdır.
Yuxarıda qeyd edilənlərdən də göründüyü kimi, regionda gərginliyin artmasına görə tam məsuliyyət sərhəddə hərbi avantüralar həyata keçirməklə yanaşı, beynəlxalq müstəvidə Azərbaycana qarşı yalan və qarayaxma kampaniyası aparmaqda davam edən Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Azərbaycanın mövqeyi ondan ibarətdir ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı Azərbaycana qarşı əsassız iddialarına son qoymağa çağırmalıdır, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında ikitərəfli dövlətlərarası münasibətlərin qurulması üçün konstruktiv addımlar atmağa, o cümlədən dövlət sərhədinin delimitasiya və demarkasiyası prosesinə başlamağa məcbur etməlidir.

В связи с последними провокациями армянской стороны на армяно-азербайджанской государственной границе
16 ноября сего года Армения, прибегнув к военно-политической провокации, предприняла попытку широкомасштабной атаки против позиций вооружённых сил Азербайджана в направлении Лачинского и Кельбаджарского районов на армяно-азербайджанской государственной границе. С целью предотвращения атаки с использованием тяжёлой военной и артиллерийской техники армянских ВС, азербайджанской стороной были предприняты адекватные и действенные меры. В результате произошедших столкновений 7 военнослужащих вооружённых сил Азербайджана стали шехидами, 10 человек получили ранения.
Боестолкновения 16 ноября 2021 года не носят характер спонтанного инцидента. Они являются заранее запланированной и целенаправленной провокацией военно-политического руководства Армении. Для обострения ситуации была предпринята попытка захвата ряда высот в направлении Кельбаджарского и Лачинского районов и тем самым достижения военного преимущества.
С целью компенсации тяжёлого поражения в 44-х дневной войне Армения начала последовательные провокации против частей азербайджанской армии.
6-7 ноября бывший министр обороны Армении совершил незаконный визит на территории Азербайджана, где временно расположен российский миротворческий контингент и допустил ряд действий подстрекательского и провокационного характера.
9 ноября сего года части вооружённых сил Армении подвергли обстрелу инженерную технику, принадлежащую вооружённым силам Азербайджана в направлении Кельбаджарского района. В этот же день армянская сторона вокруг озера Гарагёль Лачинского района предприняла попытку размещения 60 военных на дороге, ведущей к позициям азербайджанской армии. В результате мер, предпринятых вооружёнными силами Азербайджана, части вооружённых сил Армении были взяты в окружение. Принимая во внимание просьбу российской стороны Азербайджан, в очередной раз, проявив гуманизм, создал условия для возвращения армянских военнослужащих.
13 ноября сего года в окрестностях города Шуша армянские террористы совершили очередной террористический акт против азербайджанских военнослужащих, бросив в них гранату. В результате чего 3 военнослужащих получили ранения.
Как видно из вышесказанного, ответственность за эскалацию напряжённости в регионе полностью лежит на военно-политическом руководстве Армении, которое параллельно с предпринятой военной авантюрой на границе, продолжает проводить против Азербайджана кампанию лжи и очернения на международной арене.
Азербайджан исходит из того, что международное сообщество должно призвать Армению положить конец безосновательным претензиям к Азербайджану, и в соответствии с нормами и принципами международного права, на основе взаимного уважения суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ, обязать Армению предпринять конструктивные шаги для установления двусторонних межгосударственных отношений, в том числе начать процесс делимитации и демаркации государственной границы.