10 may 2021-ci il tarixində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilmişdir
10 may 2021-ci il tarixində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü münasibətilə Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilmişdir.
Mərasimdə Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin əməkdaşları, həmçinin vaxtilə Heydər Əliyev Moskvada SSRİ Nazirlər Sovetinin sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışarkən onun rəhbərliyi altında işləmiş şəxslər iştirak etmişlər.
İlk öncə Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin adından, o cümlədən ümummilli liderlə çalışmış şəxslər tərəfindən Heydər Əliyevin Səfirlikdəki barelyefinin önünə əklil və gül dəstələri  qoyulmuş, müasir, güclü və qüdrətli Azərbaycanın qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü olan 10 mayın Azərbaycanın və bütün xalqımızın həyatında taleyüklü bir tarix olduğu vurğulanmışdır.
Heydər Əliyevlə birlikdə çalışmış şəxslər ümummilli liderlə bağlı xoş xatirələrini bölüşərək, dahi siyasi və dövlət xadimi kimi onun liderlik keyfiyyətləri, yüksək idarəçilik qabiliyyəti, sarsılmazlığı, doğma vətəninə və xalqına dərindən bağlılığı, Azərbaycan tarixində əvəzolunmaz yeri, müstəqil dövlətimizi məhv olmaqdan xilas etməsi və gələcək inkişafı üçün möhkəm özül yaratması barədə danışmışlar.

10-го мая 2021 года было организовано мероприятие по случаю 98-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева
10-го мая 2021 года Посольством Азербайджана и Представительством Фонда Гейдара Алиева в России было организовано мероприятие по случаю 98-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
На мероприятии приняли участие сотрудники Посольства и Представительства Фонда Гейдара Алиева, бывшие соратники Гейдара Алиева, когда он был первым заместителем председателя Совета Министров СССР в Москве.
Вначале, сотрудники Посольства и Представительства Фонда Гейдара Алиева, а также соратники общенационального лидера возложили венки и букеты к барельефу Гейдара Алиева в здании Посольства, было отмечено, что 10-е мая день рождения создателя современного, сильного и могущественного Азербайджана - Гейдара Алиева является судьбоносным днем в жизни всего народа.
Соратники, работавшие с общенациональным лидером, поделились своими воспоминаниями, рассказали о его лидерских качествах как государственного деятеля и мудрого политика, а также о его навыках руководителя, непоколебимости, связи с Родиной и народом, незаменимой роли в истории Азербайджана, о спасении независимого государства и создании крепкого фундамента для будущего развития страны.