Səfir Polad Bülbüloğlu Yeni Zelandiyanın Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri xanım Sara Uolşu onun xahişi ilə qəbul etmişdir
5 aprel 2022-ci il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Yeni Zelandiyanın Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri xanım Sara Uolşu onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Görüşdə Polad Bülbüloğlu həmkarını təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona müvəffəqiyyətlər arzulamışdır. Həmçinin Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti, Rusiya XİN-i ilə birgə təşkil edilən çoxsaylı görüş və mədəni tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat vermişdir.
Azərbaycanla Yeni Zelandiya münasibətlərinə toxunan ölkəmizin Səfiri ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Bu kontekstdə turizm sahəsində əməkdaşlığın təşviq edilməsinin əhəmiyyəti önə çəkilmişdir.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu Prezident, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun qələbəsi nəticəsində həllini tapmış Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, onun tarixi, aparılmış danışıqlar prosesi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum 4 qətnaməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı qəbul edilmiş çoxsaylı sənədlərin mahiyyəti haqqında yeni zelandiyalı həmkarını məlumatlandırmışdır.
Bundan əlavə postmünaqişə dövrü, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin gedişatı barədə də söz açılmışdır.
Sonda Sara Uolşa Azərbaycanın milli baş örtüyü olan kəlağayı, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yüksək səviyyədə çap edilmiş “Zəfər salnaməsi” və “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitabları hədiyyə edilmişdir.
Yeni Zelandiyalı Səfir maraqlı və məhsuldar görüşə görə azərbaycanlı həmkarına təşəkkürünü bildirmişdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Новой Зеландии в России госпожу Сару Уолш по её просьбе
5 апреля 2022 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Новой Зеландии в Российской Федерации госпожу Сару Уолш по её просьбе.
На встрече Полад Бюльбюль оглы поздравил коллегу с назначением и пожелал ей успехов. Он также проинформировал госпожу Уолш о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации, многочисленных встречах и культурных мероприятиях, организованных совместно с МИД России.
Посол нашей страны отметил, что для развития отношений между Азербайджаном и Новой Зеландией существует большой потенциал. В этом контексте была подчеркнута важность содействия сотрудничеству в сфере туризма.
Также Полад Бюльбюль оглы информировал своего новозеландского коллегу об армяно-азербайджанском конфликте, урегулированном в результате победы доблестной азербайджанской армии под руководством Президента, победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, его истории, переговорном процессе, о 4-х общеизвестных резолюциях Совета Безопасности ООН и о сути многочисленных документов, принятых по конфликту в рамках других международных организаций.
Кроме того, он рассказал о постконфликтном периоде, ходе масштабных работ по восстановлению и реконструкции на освобожденных от оккупации территориях.
Стороны обменялись мнениями по процессам, происходящим в регионе и другим интересующим вопросам.
В завершение Саре Уолш были вручены национальный головной убор Азербайджана келагаи, а также изданные Фондом Гейдара Алиева книги «Хроника Победы» и «Карабах: до и после оккупации».
Посол Новой Зеландии поблагодарила своего азербайджанского коллегу за интересную и продуктивную встречу.