Cari ilin 23 iyun tarixində Səfirlik tərəfindən Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının 105 illiyi ilə əlaqədar rəsmi qəbul təşkil edilmişdir
Cari ilin 23 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 105 illiyi ilə əlaqədar rəsmi qəbul təşkil edilmişdir.
Tədbirdə Rusiya Federasiyasının müdafiə nazirinin müavini Aleksandr Fomin, Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, o cümlədən Türkiyə, Qvineya-Bisau, Namibiya, Nepal, Tanzaniya və Anqolanın səfirləri, bir çox ölkələrin hərbi attaşeləri, Rusiya Müdafiə nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində Rusiya Federasiyasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnləri səsləndirilmişdir.
Mərasimə qatıldıqları üçün qonaqlara təşəkkürünü bildirən Səfir Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, bu il Azərbaycan ordusunun yaradılmasının 105 illiyi tamam olur. Bu kontekstdə o, qonaqlara 44 günlük müharibə və onun parlaq nəticələri haqqında məlumat vermişdir. Səfir vurğulamışdır ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusu Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbə qazanaraq 30 il işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmişdir. Qələbəyə gedən yol asan olmamışdır. İşğalçılar tərəfindən müdafiə sədləri tikilmiş, bütün işğal edilmiş ərazilər minalanmış və müharibənin bitməsinə baxmayaraq, bu gün Azərbaycan minaların partlaması nəticəsində mülki vətəndaşlarının ölümündən əziyyət çəkir.
Natiq Azərbaycan vətəndaşlarının rəşadətli ordumuza olan xüsusi münasibətini qeyd etmişdir. Vətənin azadlığı uğrunda həyatlarını itirmiş şəhidlərimizin, Azərbaycan oğullarının xatirəsini yad edərək, xalqımızın öz qəhrəmanlarını heç vaxt unutmayacağını vurğulamışdır. 44 günlük müharibədə Qələbənin dünya azərbaycanlıları üçün fəxr olduğunu söyləmişdir.
Daha sonra Səfir sözü hərbi attaşe, polkovnik Kənan Təhməzova vermişdir. O, Azərbaycan ordusunun yaranma tarixi haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat vermişdir. Həmçinin qeyd etmişdir ki, ölkəmizin silahlı qüvvələrinin yenidən təşkili və gücləndirilməsi prosesi xalqımızın tələbi ilə hakimiyyətə qayıdan ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi iradəsi sahəsində başlamışdır.
Kənan Təhməzov şəxsi heyətin, habelə zabit və generalların döyüş ruhunu, peşəkarlığını, vətənpərvərliyini, intizamlılığını və hərbi hazırlığının yüksək səviyyəsini qeyd edərək, ordumuzun Azərbaycan dövlətinin qurulmasında əhəmiyyətli rolunu vurğulamışdır. O bildirmişdir ki, rəşadətli Azərbaycan ordusunun tarixi Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycan ordusunun qurulması, inkişafı və möhkəmləndirilməsi Ali Baş Komandan İlham Əliyevin məqsədyönlü fəaliyyətinin, siyasi uzaqgörənliyinin və təşkilatçılıq bacarığının məntiqi nəticəsidir. Son illər ərzində ordu quruculuğu prosesi keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsinə keçmişdir. Hərbi qulluqçuların peşəkarlığının artırılması, şəxsi heyətin döyüş ruhunun və mənəvi-psixoloji hazırlığının gücləndirilməsi, o cümlədən silahlı qüvvələrin ən müasir silah və texnika ilə təchiz edilməsi istiqamətində ardıcıl addımlar atılmışdır. Bu düşünülmüş siyasət nəticəsində silahlı qüvvələrimiz regionun ən qüdrətli ordusuna çevrilmiş, dünyanın ən güclü 50 ordusu sırasında yer almışdır.
Kənan Təhməzov bildirmişdir ki, Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm qələbə qət edilmiş döyüş yolunun zirvəsidir və bu qələbənin Azərbaycan xalqının çoxəsrlik tarixində analoqu yoxdur.
O vurğulamışdır ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin komandanlığı ilə Vətən müharibəsində rəşadətli ordumuzun qazandığı şanlı qələbə Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış və bu gün Azərbaycan xalqı Silahlı Qüvvələri Gününü qalib xalq kimi qeyd edir.
Hərbi attaşe nitqini Azərbaycan Prezidentinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə bitirmişdir.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra qonaqlar üçün milli mətbəximizin ləziz təamlarından ibarət furşet təşkil olunmuşdur.

23 июня сего года Посольством был организован торжественный приём по случаю 105-ой годовщины образования Вооружённых Сил Азербайджана
23 июня сего года Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации был организован торжественный приём по случаю 105-ой годовщины образования Вооружённых Сил Азербайджанской Республики.
На мероприятии приняли участие заместитель министра обороны Российской Федерации Александр Фомин, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, в том числе послы Турции, Гвинеи-Бисау, Намибии, Непала, Танзании и Анголы, военные атташе многих стран, высокопоставленные офицеры Министерства обороны Российской Федерации, сотрудники Фонда Гейдара Алиева в России.
В начале мероприятия прозвучали гимны Российской Федерации и Азербайджанской Республики.
Посол Полад Бюльбюль оглы, выразив признательность гостям за участие в мероприятии, отметил, что в этом году исполняется 105 лет со дня создания азербайджанской армии. В этом контексте он проинформировал гостей о 44-х дневной войне и её выдающихся результатах. Посол подчеркнул, что доблестная армия Азербайджана под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева одержала блестящую победу в Отечественной войне и освободила земли, находящиеся 30 лет под оккупацией. На пути к победе было очень много трудностей. Оккупантами были построены оборонительные линии, все захваченные территории были заминированы и сегодня, несмотря на окончание войны, Азербайджан страдает от гибели своих мирных граждан, подрывающихся на этих минах.
Оратор отметил особое отношение граждан Азербайджана к своей победоносной армии. Он почтил память шехидов – сыновей Азербайджана, отдавших свои жизни за свободу Родины и подчеркнул, что азербайджанский народ никогда не забудет своих героев. Победа в 44-х дневной войне является гордостью для всех азербайджанцев мира.
Далее Посол передал слово военному атташе, полковнику Кянану Тахмазову, который в своём выступлении подробно проинформировал собравшихся гостей об истории создания армии Азербайджана. Он отметил, что реорганизация и укрепление вооружённых сил страны начались благодаря политической воле общенационального лидера Гейдара Алиева после его возвращения по требованию азербайджанского народа к власти.
Кянан Тахмазов, подчеркнув высокий уровень военной подготовки, дисциплинированность, патриотизм, профессионализм и боевой дух личного состава, а также офицеров и генералов, отметил значимую роль армии в становлении азербайджанского государства. Он довёл до сведения гостей, что славная история азербайджанской армии связана с именем великого лидера Гейдара Алиева. Строительство, развитие и укрепление армии Азербайджана является логическим результатом целенаправленной деятельности, политической дальновидности и организаторских способностей Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. За последние годы процесс строительства армии перешёл на качественно новый этап развития. Были предприняты настойчивые шаги по повышению профессионализма военнослужащих, укреплению боевого духа и морально-психологической подготовки личного состава, а также оснащению вооружённых сил самым современным оружием и техникой. В результате данной продуманной политики вооружённые силы превратились в самую сильную армию региона и вошли в число лучших 50-и армий мира.
Кянан Тахмазов подчеркнул, что вершиной пройденного боевого пути является грандиозная победа в Отечественной войне и отметил, что данная победа не имеет аналогов в многовековой истории азербайджанского народа.
Он подчеркнул, что славная победа, завоёванная доблестной армией в Отечественной войне под командованием победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, вписана золотыми буквами в историю Азербайджана и сегодня азербайджанский народ отмечает День Вооружённых Сил Азербайджана как народ – победитель.
Свою речь военный атташе Азербайджана завершил лозунгом Президента Азербайджана: «Карабах – это Азербайджан!».