Cari ilin 18 avqust tarixində Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov Xəzəryanı dövlətlərin səfirləri ilə görüşmüşdür
Cari ilin 18 avqust tarixində Beynəlxalq Xəzər günü ilə əlaqədar Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov Azərbaycanın Səfiri Polad Bülbüloğlu, İranın Səfiri Kazem Cəlali, Qazaxıstanın Səfiri Dauren Abayev və Türkmənistanın Səfiri Batır Niyazlıyevlə görüşmüşdür.
Görüşdə Nazir Sergey Lavrov Xəzər dənizi ətrafında mövcud məsələlər haqqında geniş məlumat vermiş, Xəzərin dayazlaşması probleminə toxunaraq, sözügedən problemin Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2022-ci ilin 29 iyun tarixində Aşqabadda keçirilmiş Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının VI Zirvə Toplantısında çıxışı zamanı qaldırıldığını xatırlatmışdır.
Həmçinin Xəzər regionunda çoxşaxəli əməkdaşlıq məsələlərinin geniş spektri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, Xəzəryanı dövlətlərin əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi üzrə gələcək addımlar, o cümlədən xarici işlər nazirlərinin keçiriləcək görüşünə hazırlıq müzakirə edilmişdir.

18 августа 2023 года Министр Иностранных Дел России Сергей Лавров провёл встречу с послами прикаспийских государств
18 августа 2023 года в связи с Международным днём Каспийского моря Министр Иностранных Дел России Сергей Лавров провёл встречу с Послом Азербайджана Поладом Бюльбюль оглы, Послом Ирана Каземом Джалали, Послом Казахстана Дауреном Абаевым и Послом Туркменистана Батыром Ниязлыевым.
На встрече Министр Сергей Лавров дал обширную информацию о текущих вопросах вокруг Каспийского моря, коснулся проблемы обмеления Каспия и напомнил, что указанная проблема была поднята Президентом Ильхамом Алиевым в ходе его выступления на VI Саммите глав государств прикаспийских стран, состоявшимся в Ашхабаде 29 июня 2022 года.
Также состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов многопланового сотрудничества в Каспийском регионе, обсуждены дальнейшие шаги по наращиванию взаимодействия прикаспийских государств, включая подготовку к предстоящей встрече министров иностранных дел.