25 oktyabr 2023-ci il tarixində səfir Polad Bülbüloğlu Pakistan İslam Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş səfiri Muhammad Xalid Camalini qəbul edib.
25 oktyabr 2023-ci il tarixində səfir Polad Bülbüloğlu Pakistan İslam Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş səfiri Muhammad Xalid Camalini onun xahişi ilə qəbul edib.
Söhbət zamanı Azərbaycanın Rusiya Federasiyasında akkreditə olunmuş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti, Rusiya XİN-i ilə birgə təşkil edilən çoxsaylı görüş və mədəni tədbirlər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Azərbaycanla Pakistan münasibətlərinə toxunan ölkəmizin səfiri iki dövlət arasında strateji əməkdaşlığın, o cümlədən mövcud siyasi dialoqun yüksək səviyyəsini qeyd edərək, bu münasibətlərin ölkələrimizin Rusiyadakı diplomatik nümayəndəliklərinin qarşılıqlı fəaliyyətinə fayda verəcəyinə əminliyini bildirib.
Pakistanın səfiri qəbula görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanın və Pakistanın Rusiyadakı səfirlikləri arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın davam etməsi və genişlənməsi işinə öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Öz növbəsində səfir Polad Bülbüloğlu ölkəmizin ərazilərində qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinin yaratdığı təhdidləri qeyd edib, erməni silahlı qüvvələrinə və ərazimizdəki qondarma rejimə qarşı həyata keçirdiyi lokal xarakterli anti-terror əməliyyatı barədə məlumat verib.
Azərbaycanın səfiri Pakistanın Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyə, xüsusilə 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə dost və qardaş Pakistanın nümayiş etdirdiyi birmənalı dəstəyə görə qarşı tərəfə təşəkkürünü ifadə edib.
Bununla yanaşı Səfir Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən yenidənqurma və bərpa işləri barədə həmkarına ətraflı məlumat verib.
Səfir Muhammad Xalid Camali Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması və əldə olunan Qələbə münasibətilə bir daha təbrik edərək, Pakistan xalqı və hökumətinin daim Azərbaycana dəstək olduğunu qeyd edib, bu günə kimi Pakistanın Ermənistanla diplomatik münasibətlər qurmadığını diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Pakistanın səfiri maraqlı və faydalı görüşə görə azərbaycanlı həmkarına təşəkkürünü bildirib.
Görüşün sonunda səfir Muhammad Xalid Camaliyə Azərbaycanın Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yüksək səviyyədə çap edilmiş “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitabı hədiyyə edilib.

25 октября 2023 года года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного посла Исламской Республики Пакистан в Российской Федерации Мухаммада Халида Джамали.
25 октября 2023 года года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного посла Исламской Республики Пакистан в Российской Федерации Мухаммада Халида Джамали по его просьбе.
Полад Бюльбюль оглы проинформировал гостя касательно своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса в Российской Федерации, в том числе о проводимых совместно с МИД России многочисленных встречах и  культурных мероприятиях.
Посол Азербайджана выразил уверенность, что высокий уровень стратегического партнерства и политического диалога между Азербайджаном и Пакистаном сыграет свою положительную  роль и во взаимодействии дипломатических представительств наших стран в России.
Посол Пакистана поблагодарил за встречу и заверил, что приложит все  усилия для продолжения и развития  взаимовыгодного сотрудничества между посольствами наших стран в России.
В свою очередь, посол Полад Бюльбюль оглы отмечая угрозы, которые исходили от незаконных армянских вооруженных формирований, размещенных на территории Азербайджана, проинформировал посла Пакистана об успешно проведенной локальной антитеррористической операции против незаконного образования на территории нашей страны.
Посол Азербайджана выразил благодарность дружественному и братскому Пакистану за однозначную поддержку справедливой позиции Азербайджана, в частности в ходе  44- дневной войны.
Наряду с этим Полад Бюльбюль оглы подробно проинформировал коллегу о масштабных строительно-восстановительных работах, проводимых правительством Азербайджана  на освобожденных территориях.
В продолжении разговора посол Мухаммад Халид Джамали подчеркнул, что народ и правительство Пакистана всегда были рядом с Азербайджаном, и в качестве наглядного примера  привел тот факт, что Пакистан до сих пор не установил дипломатические отношения с Арменией.
В ходе встречи также состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Посол Пакистана поблагодарил Полада Бюльбюль оглы за теплую встречу и интересную беседу.
В завершении встречи Полад Бюльбюль оглы подарил пакистанскому коллеге изданную на высоком уровне Фондом Гейдара Алиева  книгу «Карабах до и после оккупации».