7 noyabr 2023-cü ildə Səfirlik tərəfindən Azərbaycanın Qarabağda qazandığı Böyük Qələbənin üçüncü ildönümü - Zəfər Günü münasibətilə bayram tədbiri təşkil edilib.
7 noyabr 2023-cü ildə Səfirlik tərəfindən Azərbaycanın Qarabağda qazandığı Böyük Qələbənin üçüncü ildönümü - Zəfər Günü münasibətilə bayram tədbiri təşkil edilib.
Tədbir iştirakçılarına müraciət edərək, səfir Polad Bülbüloğlu  8 noyabr – Zəfər gününün  tarixi ədalətin bərqərarı, beynəlxalq hüququn təntənəsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasının rəmzi olduğunu vurğuladı, həmin gün ölkəmizin mədəni paytaxtı Şuşanın azad edildiyini,  Zəfər Gününün milli qürur günü olması ilə yanaşı Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq tanınmış ərazilərinin iyirmi faizinin uzun illər boyu davam etmiş işğalına son qoyulması günü olduğunu da qeyd etdi. Səfir bu şanlı qələbənin xalqımızın birliyi və mübariz ruh yüksəkliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun məharətinin nəticəsi olduğunu söylədi, bu qələbənin həlak olmuş Azərbaycanın cəsarətli oğul və qızlarının həyatı hesabına əldə edildiyini, onların əziz xatirəsinin əsrlər boyu qəlbimizdə qalacağını bildirdi.
Polad Bülbüloğlu 30-illik işğal dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq humanitar hüququ dəhşətli şəkildə pozduqlarını, o cümlədən,  hərbi cinayətlər və genosid aktları törətdiklərini söylədi, Ermənistanın bilərəkdən və müntəzəm olaraq Azərbaycanın mədəni irsini məhv etdiyini və mənimsədiyini vurğuladı.
Səfir münaqişənin sülh yolu ilə həlli naminə beynəlxalq səylər və çoxsaylı tədbirlərin  nəticəsiz qaldığını, beynəlxalq birliyinin Ermənistanı təcavüzkar siyasətdən əl çəkməyə məcbur edə bilməyərək ikili standartlar tətbiq etdiyini, nəticədə təcavüzkarın siyasi və hərbi təxribatlar həyata keçirdiyini, ultimatumlar irəli sürdüyünü və yeni ərazilər işğal etmək naminə daha bir müharibə planlaşdırdığını bildirdi.
Azərbaycanın səfiri nəticədə 27 sentyabr 2020-ci ildə Ermənistanın Azərbaycan silahlı qüvvələri və yaşayış məntəqələrinə qarşı  genişmiqyaslı hərbi hücuma cəhd etdiyini qeyd etdi. Azərbaycan tərəfi təcavüzü əks etmək və mülki əhalinin müdafiəsi məqsədilə BMT Nizamnaməsinə uyğun özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, ölkəmizin öz suveren ərazisində beynəlxalq hüquq çərçivəsində keçirdiyi çox uğurlu hərbi əməliyyat keçirdi və 44 gün müddətində 300-dən artıq şəhər, qəsəbə və kəndi işğaldan azad etdi. Şuşa şəhəri azad edildikdən sonra Ermənistan kapitulyasiya sənədini imzalamağa məcbur qaldı.
Çıxışını davam edərək Səfir bildirdi ki, üç ölkənin lideri tərəfindən 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış Bəyanat Ermənistan və Azərbaycan arasında 30 il davam edən münaqişəyə son qoyaraq, regionda uzunmüddətli sülhün yaranmasına, həmçinin sabitlik, təhlükəsizlik və davamlı iqtisadi inkişaf üçün imkan yaratmışdır.
O, işğalın ağır nəticələrinə baxmayaraq, suverenitet və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması əsasında Ermənistanla dövlətlərarası münasibətlərin normallaşması prosesinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan Prezidentinin olduğunu diqqətə çatdırdı.
Lakin Ermənistan və onun Azərbaycanın suveren ərazisindəki qeyri-qanuni separatçı törəməsinin hərbi birləşmələrini Azərbaycan ərazilərindən çıxartmaq istəmədiyini, ərazilərin minalamasını davam etdiyini, təbii resursların qanunsuz istifadəsini, həmçinin ərazi iddiaları irəli sürərək regionda sabitlik və təhlükəsizliyə yeni təhdidlər yaratdığını bildirdi.
Polad Bülbüloğlu Ermənistanın davam edən  təcavüzkar və revanşist siyasətinin mülki əhali və hərbiçilər arasında yeni insan tələfatına gətirdiyini nəzərə alaraq, cari ilin 19 sentyabr tarixində Azərbaycanın bir sutkadan az davam edən lokal xarakterli uğurlu antiterror tədbirləri keçirdiyini, qanunsuz erməni hərbi birləşmələrini tərk-silah  etdiyini, separatçıların qeyri-qanuni qurumlarının özünü buraxmaq qərarı verməyə məcbur  qaldıqlarını, bütün tədbirlərin beynəlxalq hüquqa və humanitar hüququn normalarına uyğun olaraq həyata keçirildiyini qeyd etdi.
Səfir 15 oktyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xankəndi şəhərində Azərbaycan bayrağını qaldırdığını və bununla ölkəmizin öz ərazilərində  müstəqilliyini tamamilə bərpa etdiyini vurğulayaraq, bu münasibətlə müzəffər xalqımızı təbrik etdi.
Azərbaycanın səfiri bu möhtəşəm hadisənin Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100-illiyinə təsadüf etməsinin bu günə xüsusi əlamətdarlıq gətirdiyini vurğulayaraq, atasının layiqli davamçısı kimi Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Liderin vəsiyyətini yerinə yetirdiyini qeyd etdi.
Səfir Ulu Öndər Heydər Əliyevin bugünkü Azərbaycanın memarı  olduğunu qeyd edərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün qorunması və müstəqil siyasət aparmasında onun müstəsna xidmətlərini vurğuladı.
Polad Bülbüloğlu Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100-illiyinin Rusiyada geniş qeyd edildiyini bildirdi. O, gələn il 50-illiyi qeyd olunacaq Baykal Amur Magistralının (BAM) inşaatçılarına xüsusi təşəkkürünü bildirərək, onların sözlərinə əsasən BAM-ın tikintisinin başa çatması məhz Heydər Əliyevin prinsipiallığı və aktiv fəaliyyəti nəticəsində mümkün olmuşdur.
Çıxışını davam edərək Səfir hal-hazırda azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı tikinti və bərpa işlərinin aparıldığını, azad edilmiş ərazilərin bərpasına Azərbaycan büdcəsindən 10 mlrd.ABŞ dollarından artıq vəsait ayrıldığını və bunun dövlətin öz imkanları hesabına həyata keçirildiyinin unikal və misilsiz post-münaqişə bərpa modeli olduğunu vurğuladı, yaxın üç il ərzində Qarabağ regionu və Şərqi Zəngəzura 100 mindən artıq insanın qayıdacağını qeyd etdi.
Çıxışının sonunda Azərbaycanın səfiri Böyük Qələbə münasibətilə xalqımızı təbrik etdi və tədbirdə iştirak edən qonaqlara təşəkkürünü bildirdi.
Ziyafət zalında Zəfər Gününə həsr edilmiş banerlər, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsindən bəhs edən fotostendlər quraşdırılmışdı.
Təşkil olunmuş ziyafətdə qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin müxtəlif yeməkləri və Azərbaycan içkiləri təqdim edildi.
Tədbirdə Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, yüksək vəzifəli diplomatlar, hərbi attaşelər, Rusiya  ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəalları və  Azərbaycan diasporunun görkəmli  təmsilçiləri iştirak etdi.

7 ноября 2023 года по случаю Дня Победы (Zəfər Günü) Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации было организован праздничный прием.
На открытии выступил Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.
В своем обращении к участникам мероприятия посол Азербайджана отметил, что 8 Ноября знаменует собой третью годовщину Великой Победы, символизирующей историческую справедливость, торжество международного права, восстановление территориальной целостности Азербайджанской Республики. Он подчеркнул, что в этот день был освобожден город Шуша - культурная столица нашей страны. День Победы имеет большое значение не только как день великой национальной гордости, но и потому, что он положил конец многолетней оккупации двадцати процентов международно-признанных территорий Азербайджанской Республики.
Столь славная победа является результатом сплоченности нашего народа, высокого боевого духа, мастерства доблестной армии под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Она была достигнута ценой жизни павших героев - отважных сыновей и дочерей Азербайджана. Мы никогда не забудем их подвиг, и память о них сохраним навеки в наших сердцах.
Посол Азербайджана проинформировал участников мероприятия о вопиющих нарушениях со стороны вооруженных сил Армении международного гуманитарного права, включая военные преступления, преступления против человечности и акты геноцида, а также о преднамеренном и систематическом уничтожении Арменией культурного наследия азербайджанского народа.
Он выразил сожаление о том, что все международные усилия и многочисленные меры, предпринятые в целях мирного разрешения конфликта оказались тщетными. Международное сообщество не смогло заставить Армению отказаться от политики агрессии и применяла двойные стандарты, что привело к тому, что агрессор начал прибегать к политическим и военным провокациям, выдвигать ультиматумы, а также планировал начать еще одну войну за новые территории.
Полад Бюльбюль оглы отметил, что 27 сентября 2020 года Армения предприняла очередное широкомасштабное военное наступление против подразделений азербайджанских вооруженных сил и населенных пунктов, и с целью отражения агрессии и обеспечения безопасности гражданского населения нашей страны, воспользовавшись своим неотъемлемым правом на самооборону в соответствии с Уставом ООН, Азербайджан провел контрнаступательную операцию, действуя исключительно на своей суверенной территории в рамках международно признанных границ.
В итоге блестяще проведенной военной операции Вооруженными Силами Азербайджана в течение 44-х дней были освобождены более 300 городов, поселков и сел Азербайджана, и после взятия города Шуша Армения была вынуждена подписать капитуляцию.
Посол Азербайджана подчеркнул значимость подписанного лидерами трех стран 10 ноября 2020 года Заявление, которое положило конец длившемуся три десятилетия конфликту между Арменией и Азербайджаном, создала возможность для установления долгосрочного мира, стабильности, безопасности и устойчивого экономического развития в регионе.
Он отметил, что несмотря на тяжелые последствия оккупации, именно Президент Азербайджана инициировал процесс нормализации межгосударственных отношений с Арменией, основанный на взаимном признании и уважении суверенитета и территориальной целостности.
Однако Армения и ее незаконное сепаратистское образование на суверенной территории нашей страны не хотели выводить свои вооруженные формирования, минировали территории, нелегально эксплуатировали природные ресурсы, выдвигали территориальные претензии и тем самым создавали новую угрозу стабильности и безопасности в регионе.
Вследствие продолжающейся агрессивной и реваншистской политики Армении, приведшим к новым жертвам среди гражданского населения и военнослужащих, 19 сентября сего года Азербайджан меньше, чем за сутки успешно осуществил антитеррористические мероприятия локального характера и разоружил нелегальные армянские вооруженные формирования, а незаконные структуры сепаратистов были вынуждены самоупраздниться. Посол отметил, что все действия осуществлялись в соответствии с международным правом и в строгом соблюдении норм гуманитарного права.
Полад Бюльбюль оглы особо подчеркнул, что 15 октября сего года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев поднял государственный флаг Республики в городе Ханкенди и наша страна восстановила полный суверенитет над своей территорией. Знаменательно, что это произошло в год 100-летия Общенационального Лидера Гейдара Алиева – архитектора сегодняшнего Азербайджана, которому принадлежат неоценимые заслуги в деле независимого развития нашего государства. И будучи достойным продолжателем дела своего отца, Президент Ильхам Алиев выполнил завещание Общенационального Лидера.
Посол также отметил, что 100-летие Общенационального Лидера Гейдара Алиева широко отмечалось в России. Он особенно поблагодарил участников строительства БАМ-а, 50-летие которого будет отмечаться в будущем году, по словам которых, он был завершен именно благодаря принципиальности и энергичной деятельности Гейдара Алиева.
В своем выступлении посол Азербайджана рассказал о широкомасштабных строительных и восстановительных работах. На сегодняшний день на восстановление освобожденных территорий из Азербайджанского бюджета выделено более 10 млрд долларов США. Посол особо отметил, что это уникальная и беспрецедентная модель постконфликтного восстановления, осуществляемая государством за счет собственных финансовых ресурсов. В целом за ближайшие три года ожидается возвращение в регионы Карабаха и Восточного Зангезура более 100 тысяч человек.
В завершении своего выступления Полад Бюльбюль оглы поздравил присутствующих со знаменательным событием - Днем Победы и поблагодарил всех за активное участие.
На праздничном мероприятии приняли участие руководители дипломатических представительств, высокопоставленные дипломаты, военные атташе, известные общественные деятели России, политологи, а также сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева в России, активисты Азербайджанской Молодёжной Организации России и видные представители азербайджанской диаспоры.
На праздничном мероприятии гостям были предложены различные блюда азербайджанской кухни и популярные азербайджанские напитки.