Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi bildirir ki, 22 mart 2024-cü il tarixində "Crocus City Hall" konsert zalında baş vermiş terror aktı ilə əlaqədar Səfir Polad Bülbüloğlu tərəfindən bayram günlərinə baxmayaraq, bütün məsul işçilərə diplomatik nümayəndəlikdə iş yerlərində toplaşmaq göstərişi verilmişdir. Dəstək üçün vətəndaşlarımıza müraciət edildiyi təqdirdə təcili yardımın göstərilməsi məqsədilə gecə növbətçiliyi təşkil edilmiş, lakin hazırda Səfirliyə heç bir müraciət daxil olmamışdır.
Hücum nəticəsində yaralananlar haqqında ilk məlumatlar aşkarlanmağa başlayan kimi Səfirlik açıqlanan bütün məlumatları diqqətlə izləmişdir. İlkin siyahılarda adı çəkilən Sevinc Rüstəmova yenilənmiş siyahılarda artıq qeyd olunmamışdır. Lakin həlak olanların siyahısında 1983-cü il təvəllüdlü Hüseynov Vüqar Fuad oğlu adlı azərbaycanlı, ehtimal ki, Rusiya vətəndaşı vardır.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi bu informasiyanın aydınlaşdırılması üçün bütün lazımi tədbirlər görür, o cümlədən öldürülən şəxsin cəsədinin yeri, habelə mərhumun qohumları və tanışları haqqında məlumatlar toplanılır. Yeni məlumat əldə edilən kimi, dərhal Səfirliyin Teleqram-kanalında yerləşdirəcəkdir.

Относительно терракта в «Крокус Сити Холл»
Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации сообщает, что в связи с террористическим актом, произошедшим 22 марта 2024-го года в концертном зале «Крокус Сити Холл», Послом Поладом Бюльбюльоглу было дано указание всем ответственным сотрудникам, несмотря на праздничные дни собраться на рабочих местах в дипломатическом представительстве. Ночью было установлено дежурство с целью оказания экстренной помощи в случае обращения за поддержкой нашими гражданами, однако никакого обращения в Посольство на данный момент не поступало.
Как только стали появляться первые сведения о пострадавших в результате теракта, Посольством внимательно отслеживалась вся поступающая информация. Фигурировавшая в первичных списках некая Севиндж Рустамова в обновлённых списках уже не значилась. Однако в списке погибших числится Азербайджанец по имени Гусейнов Вюгар Фуад оглу, 1983-го года рождения, по всей вероятности гражданин России.
В данный момент Посольство Азербайджанской Республики предпринимает все необходимые действия для выяснения данной информации, включая сведения о местонахождении тела убитого, а также о родственниках и знакомых покойного. Как только появится информация, Посольство тут же разместит её на своём Телеграмм-Канале.