Səfir Rəhman Mustafayevin RF Şərq Dövlət Muzeyinin baş direktoru Aleksandr Sedov və direktor müavini İlya Zaytsev ilə görüşü.
2025-ci il 16 yanvar tarixində Azərbaycanın Rusiyadakısəfiri Rəhman Mustafayev Rusiya Federasiyasının Şərq Dövlət Muzeyini (ŞDM) ziyarətedib və muzeyin baş direktoru Aleksandr Sedov və direktor müavini İlya Zaytsev ilə görüşüb.
Söhbət zamanı sərgilərin qarşılıqlı təşkili və ikitərəfli mədəni əməkdaşlıqla bağlı müxtəlif məsələlər müzakirə olunub.
ŞDM muzey dialoqu və əməkdaşlıq sahəsində Azərbaycanın ən mühüm tərəfdaşıdır. Muzey ölkəmizin rəssam, qrafik və heykəltəraşlarının 300-dən çox əsərindən ibarət ölkəmizin hüdudlarından kənarda mövcud olan XX əsr Azərbaycan təsviri sənət kolleksiyasına malikdir.

встреча посла Рахмана Мустафаева с генеральным директором Государственного музея Востока РФ Александром Седовым и замдиректора Ильей Зайцевым.
16 января 2025 года посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев посетил Государственный музей Востока РФ и встретился с генеральным директором Музея Александром Седовым и замдиректора Ильей Зайцевым.
В ходе беседы были обсуждены различные вопросы двустороннего культурного сотрудничества и взаимной организации выставок.
ГМВ является важнейшим партнёром Азербайджана в сфере музейного диалога и сотрудничества.
Музей обладает самой крупной и представительной коллекцией изобразительного искусства Азербайджана XX века из всех существующих за пределами Азербайджана, насчитывая более 300 произведений живописцев, графиков и скульпторов нашей страны.