Mayın 12-də Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin doğum günü münasibətilə ənənəvi təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbirdə Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin və Nazirliyinin əməkdaşları, RF-də akkreditə olunmuş bir sıra diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, Heydər Əliyevin silahdaşları, Moskvadakı Azərbaycan icmasının nümayəndələri, Rusiyanın görkəmli elm, mədəniyyət, incəsənət və din xadimləri, habelə Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin əməkdaşları.
Tədbiri çıxış nitqi ilə açan Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev Heydər Əliyev şəxsiyyətinin Sovet Azərbaycanın, keçmiş SSRİ-nin, sonra isə müstəqil Azərbaycanın inkişafında tarixi əhəmiyyətinə xüsusi diqqət yetirmişdir. O qeyd edib ki, Ümummilli Liderin şəxsiyyətinin miqyası o qədər böyükdür və onun nailiyyətlərinin coğrafiyası o qədər genişdir ki, hər il müxtəlif yaddaqalan hadisələr və tarixlər bizi yenidən ona və ölkələrimizin inkişafındakı roluna qaytarırlar.
Vurğulanıb ki, Heydər Əliyev Azərbaycanın iqtisadi və siyasi müstəqilliyinin, balanslaşdırılmış xarici siyasətinin möhkəm təməlini qoyub. Onun siyasətinin nəzərəçarpacaq nəticəsi ölkəmizin 2020-ci ildə Vətən müharibəsində qələbəsindən sonra ilk dəfə (Qırmızı meydanda əvvəlki hərbi parad 2020-ci ilin iyun ayında keçirilib) mayın 9-da Azərbaycanın Zəfər bayrağı Rusiyanın əsas meydanından bütün dünyaya nümayiş olunaraq Qırmızı Meydanda hərbçilərimizin qələbə yürüşü oldu.
Sonra RF xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin çıxış edərək Heydər Əliyevin xatirəsinin ümumi tarixi keçmişin parlaq rəmzi olduğunu vurğuladı. Diqqətə çatdırıldı ki,  onun Sovet İttifaqı, Azərbaycan SSR və Azərbaycan Respublikasının inkişafına verdiyi töhfəni qiymətləndirmək çətindir. O əlavə edib ki, Heydər Əliyev görkəmli strateq olub, ardıcıl olaraq çoxşaxəli Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin qorunub saxlanılmasının və inkişaf etdirilməsinin tərəfdarı olub və bir çox birgə başlanğıcların təşəbbüskarı kimi müasir ikitərəfli münasibətlərdə müttəfiq qarşılıqlı fəaliyyəti əlaqələrinin təməlini qoyub.
Qaluzin xüsusi qeyd edib ki, Rusiya tərəfi Cənubi Qafqazda, Xəzər dənizi regionunda, MDB çərçivəsində və digər beynəlxalq məkanlarda sabitliyin və firavanlığın təmin edilməsi naminə Azərbaycanla sıx əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Daha sonra tədbir Dövlətlərarası Aviasiya Şurasının prezidenti, Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi Tatyana Anodina və BAM-ın tikintisində ilk iştirakçılardan biri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Leonid Kazakovun Heydər Əliyevlə görüşləri və birgə işləri barədə xoş xatirələrini bölüşərək davam edib.
Sovet və rus tarixçisi, sənətşünas, Rusiya Prezidenti yanında Mədəniyyət və İncəsənət Şurasının üzvü Zelfira Trequlova iki ölkə arasında mədəni-humanitar əlaqələrin möhkəmləndirilməsində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin əhəmiyyətindən, habelə əvvəllər Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində Tretyakov Qalereyası ilə birgə keçirilən sərgilərdən danışıb.
MGİMO-nun İnkişaf üzrə prorektoru – rektor Aparatının rəhbəri Artem Malgin universitetin təhsil sahəsində Azərbaycanla sıx əməkdaşlığına diqqət çəkərək Heydər Əliyevin SSRİ dövründə ali məktəbin yaranmasında böyük rolundan danışıb. Xüsusilə vurğulandı ki, MGİMO-nun divarları arasında ilk doktorluq mühazirəsi yüzlərlə azərbaycanlını toplayıb, bu da universitetdə Azərbaycan tələbə icmasının formalaşmasının əsasını qoyub.
Öz növbəsində, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) vitse-prezidenti Stepan Kalmıkov və Rusiya Müsəlmanları Ruhani İdarəsi (RMRİ) sədrinin birinci müavini Damir Muxetdinov REA və RMRİ rəhbərliyi adından təbrik müraciətlərini oxudular.
Tədbir zamanı qonaqların diqqətinə görkəmli Azərbaycan və rus bəstəkarlarının klassik əsərlərinin səsləndirildiyi musiqi proqramı təqdim olunub.
Tədbirdə həmçinin Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş fotosərgi və kitablar stendi nümayiş etdirilib.
Qəbulun rəsmi hissəsindən sonra qonaqlar üçün Azərbaycan milli mətbəxinin yeməklərindən ibarət furşet təşkil olunub.

12 мая в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялся традиционный торжественный приём по случаю дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин и сотрудники МИД России, главы ряда дипломатических представительств, аккредитованных в РФ, соратники Гейдара Алиева, представители азербайджанской общины в Москве, видные деятели науки, культуры, искусства и духовенства РФ, а также сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ.
Открывая вечер, посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев обратил особое внимание на историческую значимость личности Гейдара Алиева в развитии советского Азербайджана, бывшего СССР, а затем и независимого Азербайджана. Он отметил, что масштаб личности общенационального лидера настолько велик, а география его свершений настолько обширна, что ежегодно разные памятные события и даты снова возвращают нас к нему и его роли в развитии наших стран.
Было подчеркнуто, что Гейдар Алиев заложил прочный фундамент экономической и политической независимости Азербайджана, его сбалансированной внешней политики. Зримым результатом его политики стало победное шествие азербайджанских военнослужащих по Красной площади 9 мая, когда впервые после победы Азербайджана в Отечественной войне 2020 года (предыдущий военный парад на Красной площади прошел в июне 2020 года) азербайджанский флаг победы был продемонстрирован с главной площади России всему миру.
Затем выступил заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин, который подчеркнул, что память о Гейдаре Алиеве является блестящим символом общего исторического прошлого, ведь его вклад в развитие Советского Союза, Азербайджанской ССР и Азербайджанской Республики трудно переоценить. Он добавил, что Гейдар Алиев был выдающимся стратегом, последовательно выступал за сохранение и развитие многогранных российско-азербайджанских связей и, будучи инициатором многих совместных начинаний, стоял у истоков современных двусторонних отношений союзнического взаимодействия.
М. Галузин особо отметил, что российская сторона заинтересована в тесной работе с Азербайджаном во имя обеспечения стабильности и процветания на Южном Кавказе, в регионе Каспийского моря, в рамках СНГ и на других международных площадках.
Далее мероприятие продолжилось выступлениями президента Межгосударственного совета по авиации, заслуженного деятеля науки РФ Татьяны Анодиной и одного из первопроходцев БАМа, Героя Социалистического Труда Леонида Казакова, которые поделились своими теплыми воспоминаниями о неоднократных встречах и совместной работе с Гейдаром Алиевым.
Советский и российский историк, искусствовед, член Совета по культуре и искусству при Президенте РФ Зельфира Трегулова рассказала о значимости деятельности Фонда имени Гейдара Алиева в укреплении культурно-гуманитарных связей между двумя странами, а также о выставках, ранее проведенных совместно с Третьяковской галереей в Центре Гейдара Алиева в Баку.
Проректор по развитию – руководитель Аппарата ректора МГИМО Артем Мальгин обратил внимание на тесное сотрудничество Университета с Азербайджаном в области образования, поведав об огромной роли Гейдара Алиева в становлении вуза в советский период. Было особо подчеркнуто, что его первая докторская лекция в стенах МГИМО собрала многие сотни азербайджанцев, что заложило основу формирования азербайджанского студенческого сообщества в Университете.
В свою очередь, вице-президент Российской Академии Наук (РАН) Степан Калмыков и первый заместитель председателя Духовного управления мусульман (ДУМ) РФ Дамир Мухетдинов зачитали поздравительные обращения от имени руководства РАН и ДУМ РФ соответственно.
В ходе вечера вниманию гостей была представлена музыкальная программа, в рамках которой прозвучали классические произведения выдающихся азербайджанских и русских композиторов.
На мероприятии были также продемонстрированы фотовыставка и стенд с книгами, посвящённые жизни и деятельности общенационального лидера.
После официальной части приёма для гостей был организован фуршет из блюд азербайджанской национальной кухни.