Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında dəyişikliklər edilməsi məqsədi ilə ümumxalq səsverməsi - referendumun keçirilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün ölkəmizin Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu cari ilin 26 sentyabr tarixinə təyin edilmiş səsvermə ilə əlaqədar Səfirlikdə seçki məntəqəsinin yaradılması barədə əmr imzalamışdır.
Əmrə əsasən Səfirlikdə təsis edilmiş 17 - Yasamal III Seçki dairəsinin 48 №li Seçki məntəqəsinin işinin yüksək səviyyədə təşkili üçün Fəaliyyət Planı təsdiq olunmuşdur. Fəaliyyət Planına görə məntəqədə bütün lazımi texniki avadanlıqlar, müvafiq kabinələr quraşdırılmışdır. Seçicilərin sərbəst şəkildə səs vermələri üçün zəruri olan hər cür şərait təmin edilmişdir. Bundan əlavə, səsvermə prosesinin mətbuatda işıqlandırılması məqsədilə Rusiyada akkreditə olnumuş Azərbaycan KİV nümayəndələri tədbirə akkreditə olunmuşdurlar.
Rusiyada müvəqqəti və daimi əsasda yaşayan, Səfirliyin konsulluq uçotuna götürülmüş Azərbaycan vətəndaşları referendumla bağlı məlumatlandırılmışdırlar. Eyni zamanda, burada xidməti ezamiyyətdə olan vətəndaşlarımız da öz seçki hüquqlarından istifadə edə biləcəklər.
Fürsətdən istifadə edərək, Səfirlik bir daha vətəndaşlarımızı ümumxalq səsverməsində iştirak etməyə dəvət edir.

В целях реализации задач, вытекающих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о проведении 26 сентября 2016 г. Всенародного голосования – референдума по внесению изменений в Конституцию Азербайджанской Республики, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы подписал приказ о создании в Посольстве избирательного участка.
Согласно приказу, был утвержден план мероприятий по организации на высоком уровне работы избирательного участка № 48 III Ясамальского избирательного округа – 17. Согласно плану на участке установлено всё необходимое техническое оборудование и кабины для голосования. Обеспечены все необходимые условия для свободного волеизъявления избирателей. Кроме того, для освещения избирательного процесса представители азербайджанских СМИ в России были аккредитованы на мероприятие.
Граждан Азербайджана, временно и постоянно проживающие в России, а также состоящие на консульском учете Посольства были проинформированы о референдуме. Находящиеся в служебной командировке в России граждане Азербайджана также смогут воспользоваться своим правом голоса.
Пользуясь случаем, Посольство вновь приглашает граждан Азербайджана принять участие во всенародном голосовании.