Səfir Polad Bülbüloğlu «Трудовая доблесть России» ümumrusiya ictimai təşkilatının sədri Aleksey Levini qəbul etmişdir
Cari ilin 13 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu «Трудовая доблесть России» ümumrusiya ictimai təşkilatının sədri, sosialist əməyi qəhrəmanı Aleksey Levini və Moskva şəhər İctimai palatasının üzvü, Rusiya Dövlət Qulluğu və Xalq Təsərrüfatı akademiyasının professoru İrina Orlovanı qəbul etmişdir.
Görüş Azərbaycan Səfirliyinin binasında məşhur Azərbaycan çayı və şərq şirniyyatları süfrəsi arxasında baş tutmuşdur.
Görüş zamanı Aleksey Levin Səfir Polad Bülbüloğluna qarşıdan gələn yubiley – “Sosialist Əməyi Qəhrəmanı” ali fərqlənmə mükafatının təsis edilməsinin 80 illiyininin bu ilin dekabr ayında keçiriləcəyini bildirərək qeyd etmişdir ki, rəhbərlik etdiyi qurumda Azərbaycandan 578 soydaşımızın, o cümlədən ümummilli lider Heydər Əliyevin iki dəfə bu yüksək mükafata layiq görüldüklərini yaxşı xatırlayırlar.
Səfirin təklifi ilə «Трудовая доблесть России» təşkilatının rəhbərliyi yaxın günlərdə qarşıdan gələn bu əlamətdar günün Moskva və Bakı şəhərlərində qeyd olunması ilə bağlı təkliflərini Azərbaycan tərəfinə təqdim edəcəkdir.
Görüş əsnasında Aleksey Levin Azərbaycan SSR-inin xalq artisti, incəsənət elmi üzrə doktor, professor Polad Bülbüloğluna iki ölkə arasında mədəni əlaqələrə göstərdiyi dəstəyə, birgə tarix və mədəniyyətimizə olan həssas və diqqətli münasibətinə görə «Трудовая доблесть России» fərqlənmə nişanını təqdim etmişdir.
Öz növbəsində İrina Orlova Moskva ilə Bakı arasında mövcud olan mədəni əlaqələrin yüksək səviyyəsini, Azərbaycan diasporunun paytaxt şəhərin həyatında oynadığı aktiv rolu qeyd edərək, Səfir Polad Bülbüloğlu ilə bir sıra mədəni və maarif layihələrini, o cümlədən «Россия» dövlət konsert zalının və keçən il müasir parkın salındığı Zaryadye rayonundakı otelin sökülməsi ilə əlaqədar 2008-ci ildə demontaj edilmiş estrada ulduzları meydanının mədəni və tarixi irsinin qorunub saxlanılmasını müzakirə etmişdir.
Görüş iştirakçıları müzakirə olunan məsələlər üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq, həmçinin Rusiya və Azərbaycan təşkilatları və vətəndaşları arasında mədəniyyət, təhsil sahələrində əlaqələrin və işgüzar münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün yeni lahiyələrin işlənib hazırlanması üzrə razılığa gəlmişdirlər.

Дружеская встреча с Послом Азербайджанской Республики в России
13 июля 2018 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы принял Председателя ВОО «Трудовая доблесть России», Героя социалистического труда Алексея Левина и Члена Общественной палаты города Москвы, профессора РАНХиГС Ирину Орлову.
Встреча состоялась в Посольстве Азербайджана за чашкой знаменитого азербайджанского чая с восточными угощениями.
Во время встречи Алексей Левин напомнил Послу о предстоящей юбилейной дате – 80 лет учреждения высшей степени отличия, звания «Героя Социалистического Труда», которая будет отмечаться в декабре 2018 года, а также отметил, что в возглавляемой им организации помнят, что данной высокой награды были удостоены 578 жителей-тружеников Азербайджанской Республики, в том числе дважды – общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев.
По предложению Посла руководство «Трудовой доблести России», в ближайшее время, представит азербайджанской стороне проект программы совместных и «зеркальных» мероприятий в г. Москве и г. Баку по случаю предстоящей знаменательной даты.
В ходе теплой и дружеской встречи Алексей Левин вручил народному артисту Азербайджанской ССР, доктору искусствоведения, профессору Поладу Бюльбюль оглы почетный знак отличия «Трудовая доблесть России» за поддержку культурных связей между нашими странами, трепетное и внимательное отношение к нашей совместной истории и культуре.
В свою очередь, Ирина Орлова отметила высокий уровень культурных связей Москвы и Баку, активное участие диаспоры Азербайджана в жизни столицы, а также обсудила с Послом ряд культурных и образовательных проектов, в том числе сохранение культурного, исторического наследия Государственного центрального концертного зала (ГЦКЗ) «Россия» и «Площади звёзд эстрады», демонтированных в 2008 году в связи со сносом гостиницы в районе Зарядье, где в прошлом году был открыт современный парк.
Участники встречи договорились о взаимодействии по обсуждаемым вопросам, а также проработке новых планов более тесного взаимодействия и налаживания культурных, деловых и образовательных связей между гражданами и организациями России и Азербайджана.