M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Aptekarski oqorod” Nəbatat bağında RAGB-ın təsis olunmasının 10 illiyi qeyd olunmuşdur
24 iyun 2019-cu il tarixində M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Aptekarski oqorod” Nəbatat bağında Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) təsis olunmasının10 illiyi münasibətilə Azərbaycan mədəniyyəti günü keçirilmişdir.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) rektoru Viktor Sadovniçi Nəbatat bağı haqqında iştirakçılara məlumat verərək, MDU-nun həyatında gənclərin başlıca yer tutduğunu vurğulayaraq həmin məkanda gənclərlə bağlı tədbirin keçirilməsindən məmnunluq duyduğunu qeyd etdi. O, rəhbərlik etdiyi universitetin Bakı filialının açılmasına və filialın fəaliyyəti üçün yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü bildirdi. Rektor Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevlə şəxsən tanış olmaq şərəfinin ona qismət olduğuna görə taleyə minnətdar olduğunu qeyd etdi və bu parlaq şəxsiyyətin Azərbaycan tarixində rolu barədə danışdı. Sonda Viktor Sadovniçi gəncləri RAGB-ın 10 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi və onlara uğurlar arzuladı.
Daha sonra çıxış edən RAGB-ın sədri Leyla Əliyeva iştirakçıları təşkilatın 10 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək, tədbirin dünyanın ən gözəl bağlarından biri olan MDU-nun Nəbatat bağında keçirilməsindən məmnunluğunu qeyd etdi. O bildirdi ki, bu gün RAGB-ın Rusiyanın 49 regionunda 55 bölməsi uğurla fəaliyyət göstərir. Başlıca vəzifəsi xeyirxah və faydalı işlər görmək olan bu təşkilat 10 il ərzində gənclərin inkişafına xidmət edən çoxsaylı layihələr həyata keçirib. RAGB davamlı olaraq “Qanın milləti yoxdur” adlı təmənnasız qanvermə aksiyaları keçirir, əlaçı tələbələri dəstəkləyir, populyar intellektual oyunlar təşkil edir, uşaq və qocalar evlərinə baş çəkir, ehtiyacı olanlara kömək əlini uzadır. Leyla Əliyeva vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Rusiyanı ortaq tarix, mədəniyyət, habelə iki xalq arasında ənənəvi dostluq telləri birləşdirir, Azərbaycanda böyük rus mədəniyyətinə, incəsənətinə, ədəbiyyatına və poeziyasına dərin sevgi ilə yanaşırlar. Gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən RAGB sədri təşkilatın keçirdiyi idman yarışları barədə iştirakçılara məlumat verdi. O, həmçinin IDEA Beynəlxalq kampaniyası tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsi və təbiətin qorunması məqsədilə görülən işlər, Soçidə bəbirlərin və Xəzər nərəsinin populyasiyasının bərpası ilə bağlı atılan addımlar barədə danışdı. Sonda Leyla Əliyeva bildirdi ki, RAGB-ın qapıları milliyyətindən, dini etiqadından və yaşından asılı olmayaraq xeyirxah işlər görməyi arzu edən hər kəs üzünə həmişə açıqdır. O, gəncləri daima yaxşılıq etməyə, birlikdə olmağa və həyata inamla baxmağa çağırdı.
Səfir Polad Bülbüloğlu çıxışında vurğuladı ki, RAGB-ın 10 yaşının tamam olmasına inanmaqda çətinlik çəkir. Sanki dünən təşkilatın təsis konfransının keçirildiyini, ona uğurlar arzulandığını, amma həmin tarixdən10 il keçdiyini söylədi. Leyla xanımın RAGB-ın keçirdiyi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verdiyini qeyd edən Səfir, Rusiyada yaşayan gənc nəsil azərbaycanlıların özlərini bu böyük ölkənin vətəndaşı kimi hiss etmələrinin, işləyib çalışmalarının və inkişaf etmələrinin əhəmiyyəti barədə danışdı və Leyla xanımın öz çıxışında gənclərin hansı prioritetləri rəhbər tutmalarını çox düzgün vurğuladığını bildirdi. Səfir Leyla xanımla birlikdə gözəl Nəbatat bağını gəzərkən mütləq bu bağa Azərbaycandan ağaclar hədiyyə edilməsinin vacibliyinə dair fikir mübadiləsi apardıqlarını dedi və burada böyüyən həmin ağacların iki ölkənin dostluğunun simvolu olacağını vurğuladı. Polad Bülbüloğlu sonda RAGB-a bundan sonra da Leyla Əliyevanın rəhbərliyi altında fəal işləməyi və yeni-yeni uğurlara imza atmağı arzuladı.
BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının xoşməramlı səfiri, əfsanəvi xokkeyçi Vyaçeslav Fetisov mərasimdə çıxış edərək Bakıya səfəri barədə söhbət açdı və həmin səfər müddətində Leyla Əliyeva ilə ekologiya barədə ətraflı söhbətlər apardığını qeyd etdi, onun bu sahədə fəaliyyətini və RAGB-nin son on ildə gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdi. O, Bakıya hər dəfə böyük məmnuniyyətlə səfər etdiyini və bu şəhərə vurulduğunu, qonaqpərvərliyin Azərbaycan xalqının həyat tərzi olduğunu vurğuladı.
Daha sonra RAGB fəallarının mükafatlandırılması mərasimi keçirildi. Leyla Əliyeva fərqlənən gənclərə “RAGB-ın ən fəal könüllüsü”, “RAGB-ın ən uğurlu idmançısı”, “Ən yüksək müvəffəqiyyət dərəcəsi olan tələbə”, “Ən fəal regional bölmələr”, “Təşkilatın həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə” nominasiyalarında xatirə diplomları təqdim etdi.
Mədəniyyət günü çərçivəsində ustad dərsləri keçirilmiş, milli atributlar, musiqi alətləri, geyimlər və xalçalarla bəzədilmiş xüsusi fotozonalar təşkil olunmuş, “AMOR” jurnalının 10 il ərzində çapdan çıxmış nömrələrinin, habelə Azərbaycan klassiklərinin kitablarının təqdim edildiyi oxucu guşəsi yaradılmışdır.
Tədbir “Qolos” layihəsinin finalçısı Emil Qədirovun, “Qolos deti” şousunun finalçısı Azər Nəsibovun, “Qarabağ” rəqs ansamblının iştirakı ilə açıq səma altında konsertlə başa çatdı.

В Ботаническом саду Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова «Аптекарский огород» было отмечено 10-летие основания АМОР
24 июня 2019 года. В Ботаническом саду Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова «Аптекарский огород» прошел День культуры Азербайджана, организованный Азербайджанским молодежным объединением России (АМОР), в честь 10-летия  основания организации.
Выступая на церемонии открытия, ректор Московского Государственного Университета (МГУ) Виктор Садовничий проинформировал участников о Ботаническом саде и отметив, что молодежь в жизни МГУ играет ключевую роль, выразил удовлетворение проведением молодежного мероприятия в этом месте. Он выразил глубокую благодарность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву за содействие в открытии и создании всех условий для деятельности Бакинского филиала университета, которым он руководит. Ректор отметил, что он благодарен судьбе за честь быть лично знакомым с общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым и рассказал о роли этой яркой личности в истории Азербайджана. В конце своего выступления Виктор Садовничий поздравил молодежь с 10-летием АМОР и пожелал им успехов.
Председатель АМОР Лейла Алиева поздравила участников с 10-летним юбилеем организации и выразила свою радость в связи с проведением данного мероприятия в одном из самых красивых парков мира – Ботаническом саду МГУ. Oна отметила, что сегодня в 49 регионах России успешно функционируют 55 филиалов АМОР. Организация, главной задачей которой являются добрые и полезные дела, в течение 10 лет реализовала множество проектов, служащих развитию молодежи. АМОР уже много лет проводит такие акции, как «У крови нет нации» по безвозмездной сдаче крови, поддерживает и поощряет отличников учебы, организовывает популярные интеллектуальные игры, посещает как детские дома, так и дома для престарелых, протягивает руку помощи всем, кто в ней нуждается. Лейла Алиева подчеркнула, что Азербайджан и Россию объединяют общая история, культура, а также традиционная дружба между двумя народами, и в Азербайджане с большой любовью относятся к великой русской культуре, искусству, литературе и поэзии. Особо отметив важность пропаганды здорового образа жизни среди молодежи, председатель АМОР рассказала участникам о спортивных мероприятиях, проводимых организацией. Она также отметила работу, проводимую в рамках международной кампании IDEA по защите окружающей среды и о совместных усилиях, предпринятых для восстановления леопардов в Сочи и популяции каспийского осетра. Завершая свое выступление Лейла Алиева особо отметила, что независимо от национальности, вероисповедания и возраста, двери АМОР всегда открыты всем, кто желает творить добрые дела. Она призвала молодежь делать добро, быть вместе и с уверенностью смотреть на жизнь.
Посол Полад Бюльбюль оглы в своем выступлении подчеркнул, что ему трудно поверить в то, что АМОР исполнилось 10 лет. «Как будто только вчера прошла учредительная конференция организации и были пожелания удачи, но с той даты прошло 10 лет», – сказал Посол.  Отметив, что Лейла ханум подробно проинформировала о деятельности АМОР, Посол рассказал о важности того, чтобы молодое поколение азербайджанцев, которые живут в России, чувствовали бы себя гражданами этой великой страны, работали, развивались и отметил, что в своем выступлении Лейла ханум Алиева очень правильно определила те приоритеты, по которым должна жить молодежь. Посол отметил, что во время прогулки по этому прекрасному Ботаническому саду, они обменялись с Лейлой ханум мнением, что надо обязательно подарить этому замечательному саду деревья из Азербайджана, которые будут расти, символизировать дружбу двух государств. В конце своего выступления Полад Бюльбюль оглы пожелал АМОР и впредь активно работать под руководством Лейлы Алиевой, новых успехов и достижений.
В своем выступлении посол доброй воли Программы ООН по окружающей среде, легендарный хоккеист Вячеслав Фетисов рассказал о своем визите в Баку и отметил, что во время данного визита с вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой были обсуждены вопросы экологии и он высоко оценил ее деятельность в этой области, а также работу АМОР за последние 10 лет. Он сказал, что каждый раз с большим удовольствием приезжает в Баку, влюблен в этот город, и подчеркнул, что гостеприимство – это образ жизни азербайджанского народа.
Далее состоялось награждение активистов АМОР. Председатель АМОР Лейла Алиева вручила памятные дипломы отличившемся в номинациях «Самый активный волонтер АМОР», «Самый успешный спортсмен АМОР», «Студент с самой высокой успеваемостью», «Самые активные региональные отделения» и «За плодотворную деятельность в жизни организации».
В рамках Дня культуры прошли мастер-классы, организована отдельная фотозона с национальной атрибутикой, музыкальными инструментами, костюмами, коврами, был организован читальный уголок с выпусками журнала «АМОР» за 10 лет, также представлены произведения азербайджанских классиков.
Мероприятие завершилось концертом под открытым небом с участием финалиста проекта «Голос» Эмиля Кадырова, финалиста шоу «Голос дети» Азера Насибова и танцевального ансамбля «Карабах».