Cari ilin 16 iyun tarixində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Rusiya Federasiyası Federal Şurasının ikitərəfli əməkdaşlığı üzrə parlamentlərarası komissiyasının 15-ci iclası keçirilmişdir
Cari ilin 16 iyun tarixində Moskvada Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Rusiya Federasiyası Federal Şurasının ikitərəfli əməkdaşlığı üzrə parlamentlərarası komissiyasının 15-ci iclası keçirilmişdir.
Komissiyanın iclasına Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli və Rusiya Federasiyasının Federal Şurasının sədrinin müavini Qalina Karelova həmsədrlik etmişlər.
Tədbirdə Səfir Polad Bülbüloğlu, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə, İntizam, Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitələrinin üzvü Nizami Səfərov, Hesablayıcı, Mədəniyyət, Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitələrinin üzvü Mixail Zabelin, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Ağalar Vəliyev, Hesablayıcı, Gənclər və idman, Əmək və sosial siyasət komitələrinin üzvü Sevinc Hüseynova, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq, Hesablayıcı, Gənclər və idman komitələrinin üzvü Elnur Allahverdiyev, Rusiya tərəfindən isə Federasiya Şurasının Beynəlxalq əlaqələr komitəsinin sədri Qriqori Karasin, Elm, təhsil və mədəniyyət komitəsinin sədri Liliya Qumerova, Sosial siyasət komitəsinin sədri İnna Svyatenko, senatorlar Aleksandr Başkin, Sergey Arenin, Dövlət Dumasının deputatları Zaur Qekkiyev, Hacımurad Ömərov, Rusiya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq qrupunun rəhbəri Dmitri Savelyev və digər rəsmi şəxslər iştirak etmişlər.
İclasda ikitərəfli parlamentlərarası əlaqələrin hazırki vəziyyəti ilə bağlı məmnunluq ifadə olunmuş, onun gələcək inkişafı və genişləndirilməsi istiqamətində müxtəlif məsələlər müzakirə edilmişdir. Bununla yanaşı, ölkələrimizin bir çox beynəlxalq parlament təşkilatları, o cümlədən MDB PA, AŞPA, ATƏT PA və s. çərçivəsində mövcud olan sıx əməkdaşlığı qeyd olunmuşdur.
Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin arasında olan inam və etimad, iki ölkənin parlament münasibətlərinin ildən-ilə genişlənməsi, Rusiyanın aparıcı xarici ticarət tərəfdaşlarımızdan biri olması həm Rusiya, həm də Azərbaycan deputatlarının çıxışlarında xüsusilə vurğulanmışdır.
10 noyabr 2020 və 11 yanvar 2021-ci il tarixli Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin üçtərəfli Bəyanatlarının əhəmiyyətini, İkinci Qarabağ müharibəsində şanlı qələbənin ölkə başçısı İlham Əliyevin güclü qətiyyəti və müdrik rəhbərliyi, eləcə də Azərbaycan ordusunun şücaəti və igidliyi nəticəsində əldə edildiyini qeyd edən Azərbaycan nümayəndə heyəti sözügedən bəyanatların imzalanmasında Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin müstəsna rolunu önə çəkmiş, ölkəmizin hələ ki, qarşılaşdığı təhdidlərdən söz açmış, bölgədə faşizm və terrorçuluğa himayədarlıq siyasətindən əl çəkilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırmışdır.
Bundan əlavə, görüş zamanı ölkəmizdə rus dilinin geniş şəkildə tədris olunmasına və bu məsələdə ölkə rəhbərliyinin verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə dərin minnətdarlıq ifadə olunmuş, iki ölkə arasında təhsil sahəsində mövcud olan uğurlu əməkdaşlıqdan bəhs edilmişdir.
Eyni zamanda bəzi rusiyalı deputatların ölkəmizə münasibətdə əsassız və qərəzli mövqe tutması, Rusiya ilə sərhəddə yükdaşımalarla bağlı yaranan çətinliklər, Dağıstan Respublikası ərazisində Azərbaycan dilinin tədrisi və dərsliklərin latın qrafikası ilə dərc edilməsi məsələlərinə dair Azərbaycan tərəfinin narahatlığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılmışdır.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi və Rusiya Federasiyasının Federal Şurasının arasında İş Planı imzalanmışdır.

16 июня в Москве состоялось 15-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания России и Милли Меджлиса Азербайджана
16 июня в Москве состоялось 15-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
На заседании комиссии председательствовали глава азербайджанской делегации, первый заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Али Гусейнли и заместитель председателя Совета Федерации Российской Федерации Галина Карелова.
На мероприятии приняли участие Посол Полад Бюльбюль оглы, член Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, член Комитета Милли Меджлиса по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией, руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Россия Низами Сафаров, член Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии, член Комитета Милли Меджлиса по культуре Михаил Забелин, член комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Агалар Велиев, заместитель сопредседателя от азербайджанской части Комиссии, член комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Севиндж Гусейнова, член комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Эльнур Аллахвердиев, председатель комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин, председатель Комитета Совета Федерации по науке, образованию и культуре Лилия Гумерова, председатель комитета по социальной политике Инна Святенко, сенаторы Александр Башкин, Сергей Аренин, депутаты Госдумы Заур Геккиев, Гаджимурад Омаров, первый заместитель председателя Комитета Государственной Думы по безопасности и противодействию коррупции, руководитель Межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан Дмитрий Савельев и другие официальные лица.
Стороны выразили удовлетворение нынешним состоянием двусторонних межпарламентских связей и обсудили различные вопросы, направленные на их дальнейшее развитие и углубление. Наряду с этим, на встрече было отмечено тесное сотрудничество наших стран в рамках многих международных парламентских организаций, в том числе СНГ ПА, ПАСЕ, ПА ОБСЕ и др.
В выступлениях азербайджанских и российских депутатов были особо подчеркнуты существующие доверительные отношения между президентами Азербайджана и России, углубляющиеся с каждым годом связи между парламентами двух стран, а также факт того, что Россия является одним из ведущих внешнеторговых партнеров Азербайджана.
Отметив важность трехсторонних заявлений лидеров Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, азербайджанская сторона подчеркнула, что славная победа во Второй карабахской войне была достигнута благодаря твердой решимости и мудрому руководству Президента Ильхама Алиева, а также храбрости и мужеству азербайджанской армии. Делегация Азербайджана также отметила исключительную роль Президента России Владимира Путина в подписании данных заявлений, проинформировала об угрозах, с которыми наша страна продолжает сталкиваться, и подчеркнула необходимость отказа от политики покровительства фашизму и терроризму в регионе.
Кроме того, в ходе встречи было отмечено успешное сотрудничество двух стран в сфере образования и выражена глубокая признательность азербайджанской стороне за созданные в стране условия для обучения на русском языке и поддержку, оказываемую руководством Азербайджана в этом вопросе.
В то же время, до сведения российских коллег была доведена обеспокоенность азербайджанской стороны в связи с необоснованной и предвзятой позицией некоторых российских депутатов по отношению к нашей стране, а также со сложностями, возникающими с перевозкой грузов на границе с Россией, преподаванием азербайджанского языка и изданием учебников на латинской графике в Республике Дагестан.
По завершении заседания между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Федеральным Собранием Российской Федерации был подписан Рабочий План.