Zəfər Günü ilə əlaqədar Səfirlikdə keçirilmiş rəsmi qəbula dair
Tədbirdə Moskvada akkreditə olunmuş çox sayda diplomatik korpusun yüksək vəzifəli diplomatları, o cümlədən doqquz səfir və altı müvəqqəti işlər vəkili, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları Bəxtiyar Əliyev və Emin Hacıyev, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (АМОР) fəalları, Azərbaycan diasporunun və Rusiya ictimaiyyətinin tanınmış təmsilçiləri iştirak etmişlər.
Səfirliyin binasının önündə və tədbir yerində Zəfər Gününə həsr edilmiş banerlər, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsindən bəhs edən fotostendlər quraşdırılmış, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Vətən müharibəsi zamanı, eləcə də carı ilin noyabr ayının 8-də Şuşa şəhərində hərbçilər qarşısında etdiyi çıxışlar, keçən ildəki Zəfər paradından video-çarxlar nümayiş etdirilmişdir. Eyni zamanda, Qonaq evinin girişində müharibə dövründə mənfur düşmənin raket zərbələrinə məruz qalmış ölkəmizin dinc şəhər və qəsəbələrindəki dağıntıları əks etdirən fotosərgi təşkil edilmişdir.
Qəbulda çıxış edən ölkəmizin Rusiyadakı Səfiri Polad Bülbüloğlu tədbir iştirakçılarını salamlamış və Səfirliyə gələrək qələbə sevincimizi bölüşdüklərinə görə onlara dərin təşəkkürünü bildirmişdir.
Çıxışında Səfir qeyd etmişdir ki, bu gün Bakı şəhərində böyük bayramdır və həmvətənlərimiz küçələrə çıxaraq tarixi qələbənin ildönümünü qeyd edirlər. Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin həmin gün Şuşada etdiyi tarixi çıxışı natiq tərəfindən xüsusi vurğulanmışdır.
Polad Bülbüloğlu bu gün hər bir azərbaycanlının keçirdiyi hisslərin sözlərlə təsvir etmək mümkün olmadığını, ötən 30 il ərzində Azərbaycan xalqının Qarabağa, Şuşaya qayıtmaq arzusu ilə yaşadığını bildirdi. Qələbənin ildönümündə ilk öncə həyatlarını bu Qələbə üçün vermiş şəhidlərimizin, yaralananların, əlil olmuş insanlarımızın müstəsna xidmətləri xüsusilə qeyd etdi, onların şücaətinin heç vaxt unudulmayacağı və Allahdan şəhidlərə rəhmət, yaralılarımıza isə şəfa dilədi.
Münaqişənin tarixinə nəzər salaraq, onun siyasi-hüquqi aspektləri, Ermənistanın təcavüzü, törətdiyi beynəlxalq cinayətlər, o cümlədən Xocalı soyqırımı və apardığı etnik təmizləmə siyasəti, eləcə də 2016-cı ilin aprel ayında baş vermiş hərbi döyüşləri, ölkəmizə qarşı yeni ərazi iddiaları diversiya aktları və təxribatları haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verdi.
Bu münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin səyləri xüsusilə qeyd edildi. Tədbirdə iştirak edən Türkiyə, Pakistan və İsrailin səfirləri vasitəsi ilə ölkələrinə təşəkkür bildirildi.
Münaqişənin həllindən sonra dövlət başçısının tapşırığına əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı quruculuq işləri, həyata keçirilən möhtəşəm layihələr barədə danışıldı və tezliklə məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıdacaqlarının gözlənildiyi bildirildi.
Çıxışın sonunda Səfir Polad Bülbüloğlu “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını səsləndirərək qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqını öz ətrafında birləşdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev, şübhəsiz ki, bu qələbənin müəllifidir və öz adını Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazdırmış, bununla da bütün regionun inkişafı üçün sabit zəmin yaratmışdır.
Tədbir zamanı qonaqlara İkinci Qarabağ müharibəsindəki şanlı qələbəyə həsr olunmuş “Zəfər salnaməsi” kitabı hədiyyə verilmiş, ziyafət təşkil olunmuş və Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, xanəndə Səbuhi İbayev, xanəndə Rəvanə Əmiraslanlı, tarzən Rəşad İbrahimov, kamança ifaçısı Təbriz Yusubov və nağara ifaçısı Vüsal Bayramlının təqdimatında muğam sənətinin nümunələri və xalq mahnıları səsləndirilmişdir.

8 ноября 2021 года в Посольстве состоялся официальный приём по случаю годовщины Дня Победы
На мероприятии приняли участие высокопоставленные дипломаты дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, в том числе девять послов и шесть временно поверенных в делах, депутаты Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Бахтияр Алиев и Эмин Гаджиев, сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева в России, активисты Азербайджанской Молодёжной Организации России и известные представители азербайджанской диаспоры и российской общественности.
Перед зданием Посольства и на месте проведения мероприятия были установлены баннеры, посвящённые Дню Победы, фото стенды, повествующие о 44-х дневной Отечественной войне, продемонстрированы выступления Президента Азербайджанской Республики во время Отечественной войны, в городе Шуше перед военными 8 ноября 2021 года, а также видеоролики с прошлогоднего Парада Победы. В то же время у входа в гостевой дом была организована фотовыставка, отражающая руины мирных городов и посёлков нашей страны, подвергнутых вражеским ракетным обстрелам во время войны.
Выступивший на мероприятии Посол Азербайджана Полад Бюльбюль оглы поприветствовал гостей и выразил благодарность каждому, кто пришёл в Посольство разделить нашу радость Победы.
Посол отметил, что сегодня в Баку большой праздник и вышедшие на улицы люди празднуют историческую победу. Полад Бюльбюль оглы также особо подчеркнул выступление Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, которое было сделано в этот же день в Шуше.
Посол отметил, что на протяжении 30 лет азербайджанский народ жил с мечтой вернуться в Карабах и Шушу, и далее подчеркнул, что сегодня невозможно словами описать те чувства, которые испытывает каждый азербайджанец. В день годовщины Победы Посол в первую очередь отметил исключительные заслуги шехидов, отдавших свою жизнь за эту победу, раненых и лиц, ставших инвалидами, и добавил, что их доблесть никогда не будет предана забвению, и пожелал шехидам милость Аллаха и  выздоровления раненым.
Участники мероприятия были проинформированы об истории конфликта, его политических и правовых аспектах, агрессии Армении, совершённых ею международных преступлениях, в том числе геноциде в Ходжалы и проводимой ею политике этнической чистки, а также военных действиях апреля 2016 года, новых территориальных претензиях Армении к Азербайджану, диверсионных актах и провокациях.
Были особо подчёркнуты усилия Президента Российской Федерации Владимира Путина по мирному урегулированию конфликта. Была выражена благодарность Турции, Пакистану и Израилю в лице участвующих на приёме послов этих стран.
Гости также были проинформированы о масштабных восстановительных работах, проводимых по указу главы нашего государства на освобождённых территориях и осуществляемых на них грандиозных проектах, в том числе и об ожидании скорейшего возвращения вынужденных переселенцев в свои дома.
В конце своего выступления Посол Полад Бюльбюль оглы, провозгласив «Карабах – это Азербайджан!», отметил, что Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев, сплотивший вокруг себя азербайджанский народ, несомненно, является автором этой победы и вписал своё имя в историю Азербайджана золотыми буквами, и этим создал прочную основу для развития всего региона.
Во время мероприятия в качестве подарка гостям были вручены книги «Хроника Победы», посвящённые славной победе во второй карабахской войне, организован банкет и представлены образцы мугамного творчества и народных песен в исполнении заслуженного артиста Азербайджанской Республики, ханенде Сабухи Ибаева, ханенде Раваны Амирасланлы, тариста Рашада Ибрагимова, исполнителя кеманчи Тебриза Юсубова и исполнителя нагары Вюсала Байрамлы.