14 oktyabr tarixində Moskvadakı Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin “Azərbaycan” pavilyonunda SSRİ-nin xalq rəssamı Tahir Salahovun xatirə gecəsi keçirilmişdir
Cari ilin 14 oktyabr tarixində Moskva şəhərindəki Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin “Azərbaycan” pavilyonunda SSRİ-nin, Azərbaycanın və Rusiyanın Xalq rəssamı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Tahir Salahovun xatirə gecəsində instalyasiya, “Dialoq” kitabının təqdimatı və onun əsərlərindən ibarət sərgi keçirilmişdir.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov, Dövlət Tretyakov qalereyasının baş direktoru Zelfira Trequlova, Moskvada səfərdə olan ölkəmizin energetika naziri Pərviz Şahbazov, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarə Heyətinin sədri Əsgər Ələkbərov, “Dialoq” kitabının müəllifi Raisa Abbasova, Tahir Salahovun ailə üzvləri, Azərbaycanın və Rusiyanın görkəmli mədəniyyət xadimləri, həmçinin diaspora və “AMOR” gənclər təşkilatının üzvləri iştirak etmişlər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyeva qonaqları salamlayaraq, görkəmli rəssam Tahir Salahova həsr olunmuş tədbirin Moskvada, Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisinin “Azərbaycan” pavilyonunda keçirilməsini rəmzi məna daşıdığını qeyd etdi. O bildirdi ki, doğma Bakı kimi Moskva şəhəri də Tahir Salahov üçün çox əziz idi. Tahir Salahovun öz yaradıcılığı ilə bütün dünyanı fəth etdiyinə baxmayaraq, onun həyatının əsas hadisələri məhz Rusiyada və Azərbaycanda baş verib, nadir yaradıcılıq üslubu və xarakteri məhz burada formalaşıb. Xanım Leyla Əliyeva Tahir Salahovun yaradıcılığı vasitəsilə bizlərin onun dünyasını - harmoniya və xoş duyğularla dolu nurlu dünyanı gördüyümüzü söyləyərək, görkəmli rəssamın sənətini fərqli edən xüsusiyyətin məhz Vətənə, təbiətə, insanlara sevgi olduğunu, qəhrəmanları rolunda isə onun müasirləri, neftçi, yazıçı və bəstəkarların çıxış etdiyini vurğuladı. Məhz bu səbəbdən onun əsərlərinin həyatın özü kimi canlı olduğunu hiss etdiyimizi bildirdi. Bu heyrətamiz insanla bir dövrdə yaşadığımıza görə xoşbəxt olduğumuzu qeyd edən Leyla xanım Tahir Salahovun zəngin irsinin bundan sonra da xalqlarımızı yaxınlaşdırmaqda davam edəcəyinə, gənc istedadlara yol açacağına ümidini ifadə etdi və tədbirdə iştirak edən qonaqlara dərin təşəkkürünü bildirdi.
Dövlət Tretyakov qalereyasının baş direktoru Zelfira Trequlova Tahir Salahov ilə yaxından təmasda olduğunu, bir insan və rəssam kimi ona hədsiz hörmət bəslədiyini bildirdi və onunla bağlı olan xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdü. 2016-cı ildə Tahir Salahovun Tretyakov qalereyasında ilk sərgisinin açıldığı barədə məlumat verərək, Tahir Salahovun böyük rəssam olmaqla bərabər, həm də qeyri-adi zahiri və daxili gözəlliyə malik, inanılmaz dərəcədə müdrik və eyni zamanda, çox təvazökar və nəzakətli şəxs olduğunu qeyd etdi.
Daha sonra çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu xatirə gecəsinin təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna, şəxsən Mehriban xanıma və Leyla xanıma dərin minnətdarlığını bildirdi, Heydər Əliyev Fondunun və onun Rusiyadakı nümayəndəliyinin Azərbaycanla Rusiya arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində çox işlər gördüyünü qeyd etdi. Tahir Salahovu unudulmaz rəssam, filosof və insan kimi səciyyələndirərək, 1960-cı illərin əvvəllərindən onunla ünsiyyətdə olduğu, çoxsaylı səfərlərin, yaddaşda daimi qalan unudulmaz günlər və onunla olan xatirələrini paylaşdı. Bu gün görkəmli rəssamın aramızda olmamasını təsəvvür etməyin çətin olduğunu bildirərək, yaratdığı rəsm əsərləri ilə daim yaşayacağını, onun əsərləri vasitəsilə insanların Azərbaycan haqqında, Rusiya haqqında, hətta Sovet İttifaqı haqqında düşüncələrə malik olacaqlarını qeyd etdi.
Səfir bildirdi ki, Tahir Salahov yalnız gözəl rəssam deyil, həmçinin böyük bir ictimai xadim, SSRİ-nin Ali Sovetinin deputatı, SSRİ Rəssamlar İttifaqının birinci katibi olmuşdur. O, həmçinin gənc rəssamların inkişafı üçün çox böyük işlər görmüş,  istedadlı gənc rəssamların formalaşmasında əməyi olan bir şəxs kimi xatırlanacaqdır.
Çıxışının sonunda Polad Bülbüloğlu tədbirin təşkilinə görə və bu sərginin keçirilməsinə görə bir daha Heydər Əliyev Fonduna, Fondun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyevaya təşəkkürünü ifadə edərək, qeyd etdi ki, o Moskvaya xüsusi olaraq, bu tədbirdə iştirak etmək üçün gəlmişdir. Eyni zamanda mədəniyyətimizə göstərdiyi qayğı və dəstəyə görə, həmçinin Azərbaycan ilə Rusiya arasında əlaqələrin inkişafını daim diqqətdə saxladığı üçün, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya dərin təşəkkürünü bildirdi.
Xatirə gecəsi çərçivəsində, həmçinin Raya Abbasovanın müasir dövrün görkəmli sənətkarının həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Dialoq” kitabının təqdimatı, böyük sənətkarın nəvəsi Kayxan Salahov tərəfindən hazırlanmış “Sonsuzluq” adlı videoinstalyasiya nümayiş etdirildi, eləcə də sərginin ekspozisiyasında rəssamın şəxsi arxivlərdə saxlanılan işləri, ailə albomundan fotoşəkilləri sərgiləndi.

14 октября 2021 года в павильоне «Азербайджан» на ВДНХ состоялся вечер памяти народного художника СССР Таира Салахова
14 октября 2021 года в Москве в павильоне «Азербайджан» на ВДНХ состоялся вечер памяти народного художника СССР, Азербайджана и России, Героя Cоциалистического Труда Таира Салахова, прошла презентация книги «Диалог», посвященная ему видеоинсталляция, а также выставка его произведений.
На мероприятии приняли участие Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла ханым Алиева, помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алекперов, генеральный директор Государственной Третьяковской галереи Зельфира Трегулова, Министр энергетики Азербайджанской Республики, находящийся с визитом в Москве Парвиз Шахбазов, председатель правления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Аскер Алекперов, автор книги «Диалог» Раиса Аббасова, члены семьи Таира Салахова, выдающиеся деятели культуры Азербайджана и России, а также представители диаспоры и члены молодежной организации «АМОР».
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла ханым Алиева, поприветствовав гостей отметила, что проведение вечера памяти выдающегося художника Таира Салахова именно в павильоне «Азербайджан» на ВДНХ в Москве носит символический характер. Она сказала, что также как и родной Баку, Москва была для Таира Салахова очень дорогим городом. Несмотря на то, что Таир Салахов  покорил весь мир своим творчеством, самые главные события его жизни происходили именно в России и Азербайджане, а его редкий творческий стиль и характер сформировались именно здесь.
Лейла ханым Алиева отметила, что мы созерцаем мир Таира Салахова - светлый мир, полный чувств и гармонии, посредством его творчества. Она также высказала мнение о том, что искусство выдающегося художника отличали любовь к людям, природе и Родине, а в роли его героев выступали его современники, нефтяники, писатели и композиторы. Именно поэтому по ее мнению мы ощущаем жизнь в его произведениях.
Лейла ханым Алиева отметив, что мы являемся счастливыми людьми, которые жили в одну эпоху с таким потрясающим человеком, выразила надежду на то, что наследие Таира Салахова будет продолжать сближать наши народы, открывать дороги новому поколению талантов.
Генеральный директор Государственной Третьяковской галереи Зельфира Трегулова рассказала о тесных связях с Таиром Салаховым и своем глубоком уважении к нему, как к человеку и художнику, а также поделилась с участниками мероприятия воспоминаниями, связанными с ним.
Рассказывая о первой выставке Таира Салахова, которая открылась в Третьяковской Галерее в 2016 году, Зельфира Трегулова отметила, что помимо того, что Таир Салахов был великим художником, он также обладал необычайной внешней и внутренней красотой, был мудрым и, в тоже время, очень скромным и галантным человеком.
Затем выступивший перед участниками мероприятия Чрезвычайный и Полномочный Посол Полад Бюльбюль оглы поблагодарил Фонд Гейдара Алиева за организацию вечера памяти, выразил признательность лично Мехрибан ханым Алиевой и Лейле ханым Алиевой, и отметил, что Фонд Гейдара Алиева и его представительство в России делают многое для укрепления и развития отношений между Азербайджаном и Россией. Полад Бюльбюль оглы охарактеризовал Таира Салахова как незабываемого художника, философа и личность. Он отметил, что знал Таира Салахова с начала 1960 года и поделился воспоминаниями о многочисленных совместных поездках и незабываемых днях, навсегда оставшихся в памяти. Посол подчеркнул, что как бы сложно не было представить, что сегодня великого художника с нами больше нет, его художественные произведения будут жить вечно, а посредством его произведений у людей будут складываться мысли об Азербайджане, России и даже Советском Союзе.
В своем выступлении Посол отметил, что Таир Салахов был не только прекрасным художником, но также являлся выдающимся общественным деятелем, был депутатом Верховного Совета СССР, первым секретарем Союза Художников СССР. Полад Бюльбюль оглы выразил уверенность, что Таира Салахова будут помнить как человека, сыгравшего большую роль в формировании молодых талантов, так как он сделал многое для развития юных художников.
В конце выступления Посол еще раз выразил благодарность Фонду Гейдара Алиева за организацию мероприятия и Лейле ханым Алиевой за то, что она специально для участия на данном мероприятии прилетела в Москву.
В рамках вечера памяти также были представлены книга «Диалог» Раи Аббасовой о жизни и деятельности выдающегося деятеля культуры современной эпохи, продемонстрирована видеоинсталляция «Бесконечность» внука художника Кайхана Салахова, а также работы из личных архивов и фотографии из семейного альбома.