7-11 fevral 2022-ci il tarixində Moskvada keçiriləcək “Prodekspo-2022” beynəlxalq ərzaq sərgisində iştirakı nəzərdə tutulan “Биэйдж Бренди Компани” şirkəti ilə bağlı
7-11 fevral 2022-ci il tarixində Moskvada keçiriləcək “Prodekspo-2022” beynəlxalq ərzaq sərgisində iştirakı nəzərdə tutulan “Биэйдж Бренди Компани” erməni şirkətinin Xankəndidə qanunsuz qeydiyyatı ilə bağlı müxtəlif KİV və sosial şəbəkələrdə yayılan məlumata istinadən aşağıdakıları bildiririk.
3 fevral 2022-ci il tarixində Səfirliyin məsul diplomatları məsələ ilə əlaqədar sərginin keçiriləcəyi “Eksposentr” Mərkəzi Sərgi Kompleksinin müvafiq rəhbər işçiləri ilə görüş keçirmişlər.
Görüşdə “Биэйдж Бренди Компани” şirkətinin Xankəndidə qanunsuz qeydiyyatı ilə bağlı yayılan xəbərlərin narahatlıq doğurduğu diqqətə çatdırılmış və adıçəkilən şirkətin sərgidə iştirakının qəbuledilməzliyi vurğulanmışdır.
Cavab olaraq bildirilmişdir ki, həmin şirkətin təqdim etdiyi sənədlərdə şirkət Yerevanda göstərilən ünvan üzrə qeydiyyata alınmış, “Prodekspo” saytında isə “Artsax” və ya “Dağlıq Qarabağ”ı əks etdirən hər hansı yazı və simvollar mövcud deyil. Qeyd edilmişdir ki, sözügedən şirkətin baş ofisinin “Ermənistan, Artsax (Dağlıq Qarabağ), Stepanakert, Tumanyan küç., ev 50”də qeydiyyatda olması erməni informasiya saytı “spyur.am”da verilmiş, həmin saytda son yenilənmə 16 mart 2021-ci il tarixini göstərir ki, bu məlumat da hazırki vəziyyəti əks etdirmir.
Xüsusi olaraq vurğulanmışdır ki, xoşagəlməz halları istisna etmək üçün müvafiq tapşırıqlar verilmişdir. Qeyd edilən məlumat bir daha yoxlanılacaq və öz təsdiqini tapacağı təqdirdə, həmin şirkət sərgiyə buraxılmayacaqdır.

В связи с участием «Биэйдж Бренди Компани» на международной продовольственной выставке «Продэкспо-2022», которая пройдет 7-11 февраля 2022 года в Москве
В связи с распространенной в некоторых СМИ и социальных сетях информации об участии незаконно зарегистрированной в Ханкенди армянской компании «Биэйдж Бренди Компани» на международной продовольственной выставке «Продэкспо-2022», которая пройдет 7-11 февраля 2022 года в Москве, сообщаем нижеследующее.
3 февраля 2022 года ответственные дипломаты Посольства встретились с руководящими сотрудниками Центрального Выставочного Комплеска «Экспоцентр», где будет проходить данная выставка.
В ходе встречи была выражена обеспокоенность сообщениями о незаконной регистрации «Биэйдж Бренди Компани» в Ханкенди и подчеркнута недопустимость ее участия на выставке.
В ответ было подчеркнуто, что согласно документам, предоставленным компанией, она зарегестрирована в Ереване, а на сайте «Продэкспо» нет никаких упоминаний и символов об «Арцахе» или «Нагорном Карабахе». Также было отмечено, что адрес регистрации головного офиса компании «Армения, Арцах (Нагорный Карабах), Степанакерт, ул. Туманяна, дом 50» был указан на армянском информационном сайте «spyur.am», последнее обновление данного сайта было осуществлено 16 марта 2021 года и эта информация не отражает текущую ситуацию.
Было особо подчеркнуто, что даны соответствующие поручения для исключения возможных нежелательных ситуаций. Эта информация еще раз будет проверена и, если она найдет свое подтверждение, то упомянутая компания не будет допущена к участию на выставке.