31 mart 2022-ci il tarixində Səfirlik tərəfindən 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş beynəlxalq onlayn konfrans təşkil olunmuşdur
31 mart 2022-ci il tarixində  Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş beynəlxalq onlayn konfrans təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları Nizami Səfərov və Adil Vəliyev, tarixçi Zurab Kanançev, Moskva Dövlət Universitetinin professoru, fəlsəfə elmləri doktoru Nizami Məmmədov, «STMEGİ» dağ yəhudiləri beynəlxalq xeyriyyə fondunun sədr müavini David Mardexayev, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Nümayəndəliyinin əməkdaşları, eləcə də Rusiya ictimaiyyəti və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycanın Səfiri Polad Bülbüloğlu konfransı giriş sözü ilə açaraq, belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd etmiş və vurğulamışdır ki, Azərbaycan tarixinin unudulmaz səhifələri siyahısında 31 mart –Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündən daha hüznlü tarix tapmaq çox çətindir.
Dahi siyasi xadim, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanla 31 mart rəsmi olaraq hüzn günü elan edilmişdir.
Bu tarixdə Azərbaycanda və xarici ölkələrdə çoxsaylı günahsız qurbanların xatirəsinə həsr olunmuş kütləvi tədbirlər keçirilir.
30 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti 20-ci əsrin əvvəlinə aid edilən kütləvi məzarlığın aşkar edildiyi Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması haqqında Sərəncam imzalamışdır. Bu, əlamətdar siyasi qərar idi, çünki müasir dövrdə bu məlumatın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması həddən artıq vacibdir, və bu gün Azərbaycan Prezidenti tərəfindən Azərbaycan tarixinin faciəvi səhifələrinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində böyük miqyasda işlər aparılır. Bu işlərin nəticəsində Avropa İttifaqı ilk dəfə Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş 71 uşaq, 267 qadın və 326 ahıl olmaqla, 4 min Azərbaycan vətəndaşı haqqında məsələni gündəliyinə daxil etmişdir.
Məlum olduğu kimi, Xocalı hadisələrindən çox əvvəl Əsgəran, Qafan, Gümrü, Zəngibasar, Quqark, Kərkicahan, Meşəli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdabanda faciəvi hadisələr baş vermişdir. Bu adların hər birinin arxasında Azərbaycanlı olduqları üçün öldürülən onlarla və yüzlərlə günahsız dinc sakinlər durur.
Təxminən bir neçə gün əvvəl bu siyahıya daha bir neçə kəndin adı əlavə olundu. Fərrux kəndində Azərbaycan ordusunun mövqelərində aparılan mühəndis işləri zamanı Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni separatçılarının cinayətlərini təkzibedilməz şəkildə sübut edən insan qalıqları aşkar edilmişdir. Keçən il Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndində 12 dinc sakinin – qadın, uşaq və yaşlıların qalıqları tapılmışdır. Növbəti faciə Xocavənd rayonunun Edilli kəndində baş vermiş, torpaqlarımızı azad etdikdən sonra orada kütləvi məzarlıq müəyyən olunmuşdur.
Məlumdur ki, Azərbaycan çoxmillətli dövlətdir, azərbaycanlılar isə Azərbaycan torpaqlarında yaşayan bütün millətlərin nümayəndələri ilə birgə yaşamağı və yaratmağı bacaran sülhsevər, tolerant xalqdır. Lakin tariximizdə elə hadisələr vardır ki, onlara münasibətdə tolerant olmaq mümkün deyil və onlar unudulmamalıdır. Məhz buna görə də biz 31 mart tarixini günahsız yerə öldürülən həmyerlilərimizin anım günü kimi xatırlamalı və ehtiramla yad etməliyik.
Nizami Səfərov qeyd etmişdir ki, azərbaycanlıların soyqırımı mahiyyət etibarilə Ermənistanın 200 ildən artıq müddətdə həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasətinin məntiqi davamı olmuşdur. Bu problemə bu gün beynəlxalq hüquq və ayrı-ayrı ölkələrin milli qanunvericiliklərində müşahidə olunan  müasir tendensiyaların kontekstində beynəlxalq hüquq bucağından baxmaq vacibdir.
Deputat vurğulamışdır ki, Azərbaycanın müasir tarixində Azərbaycan xalqı çoxsaylı soyqırım və etnik təmizləmə faktları ilə qarşılaşmışdır. Bu, Xocalı faciəsidir. Lakin məhz Xocalı soyqırımı məsələsində, Azərbaycan ərazisində baş verən hərbi cinayətlər, bəşəriyyətə qarşı cinayətlər məsələlərində biz ikili standartların şahidi olmuşuq.
Tədbirdə çıxış edən David Mardexayev qeyd etmişdir ki, 31 mart tarixi yalnız Azərbaycan xalqı üçün deyil, bütün bəşəriyyət üçün kədərli tarixdir. Bu tarixə uzun illər siyasi və hüquqi qiymət verilməmişdir. 104 il əvvəl baş vermiş hadisə 20-ci əsrdə Qafqazda törədilən kütləvi qətliamlar sırasında xüsusi qəddarlığı və qeyri-insani olması ilə seçilir.
O, geniş maarifləndirmə işinin aparılmasının, bütün cinayət faktlarının öyrənilməsinin və onların ictimailəşdirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. Məqalələr və kitablar dərc olunmalı, sənədli və bədii filmlər çəkilməlidir.
David Mardaxeyev respublikanın bütün sakinləri kimi Azərbaycandan olan yəhudi icmasının nümayəndələri üçün 31 mart  tarixinin  anım və hüzn günü olduğunu xüsusi olaraq qeyd etmişdir.
Adil Vəliyev öz çıxışında bildirmişdir ki, son 200 il ərzində Azərbaycanın tarixinə şərəfli səhifələrlə yanaşı, faciə və soyqırımla dolu qanlı səhifələr də yazılmışdır. Belə dəhşətli hadisələrdən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında baş vermiş, ermənilər Azərbaycan xalqına qarşı amansız soyqırım həyata keçirmiş, on minlərlə azərbaycanlı yalnız öz milli mənsubiyyətinə görə öldürülmüşdür. Adil Vəliyev erməni millətçiləri tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bütün vəhşiliklər haqqında bəhs edərək vurğulamışdır ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusu Vətən müharibəsində döyüş meydanında çaldığı qələbə ilə bütün bu cinayətlərə layiqli cavab vermişdir. 30 illik işğala son qoyulmuş və ərazi bütövlüyümüz bərpa olunmuşdur.
Zurab Kanançev bildirmişdir ki, faciəli günlərdə baş verən bütün hadisələr tarixi keçmişə əsaslanırdı. Təmsilçisi olduğu udin xalqı hələ 7-ci əsrdə deetnizasiya, təşkilatlanmağa imkan verilməməsi kimi ciddi problemlərlə qarşılaşmışdır. Udin xalqının Qarabağın və ətraf ərazilərin tarixindən silinməsinə gətirib çıxaran bu fakt və erməniləşdirmə prosesi memarlıq və tarixi keçmişin özününküləşdirilməsi, alban irsinin məhv edilməsi ilə sıx bağlı idi.
Bu proses dini təmizləmə prosesində - Alban kilsəsi məhv edilərək erməni kilsəsinə veriləndə də davam etdirilmişdir. Qədim alban köklərinin mədəni məhvi ilə bağlı olan bu proseslərin ardından bütün Azərbaycan üçün faciəvi şəkildə nəticələnən və dəhşətli faktlarda öz əksini tapan bu gün eşitdiyimiz faciəli hadisələr baş vermişdir.
O, həmçinin vurğulamışdır ki, bu vəhşilikdə əli olan hər kəs cəzalandırılmalıdır. Bu cür cinayətlərin zaman məhdudiyyəti olmur. Azərbaycanda və ondan kənarda yaşayan hər bir udin faciəli hadisələri hüznlə anır və tarixi ədalətin zəfər çalacağına əmindir. Bu gün udin dilində və ya alban dillərində dualar yalnız Heydər Əlyiev Fondu və Azərbaycan rəhbərliyinin sayəsində Oğuzda və digər şəhərlərdə bərpa olunan məbədlərdə deyil, Qarabağ ərazisində, Gəncəsər və Amaras ərazilərində və digər yerlərdə oxunur.
Nizami Məmmədov qeyd etmişdir ki, harada yaşamalarından asılı olmayaraq, bütün azərbaycanlılar üçün bu gün vacib tarixi əhəmiyyət kəsb edir. O, həmçinin bildirmişdir ki, azərbaycanlılar 20-ci əsrdə dəfələrlə soyqırıma məruz qalmışlar və tədbir iştirakçılarına bu faciəyə gətirib çıxaran hadisələrdən, erməni faşizmi ideologiyasından bəhs etmişdir.
O, bu ideyaların həyata keçirilməsində erməni diasporunun rolunu xüsusi olaraq vurğulamışdır. Həmçinin 19-cu əsrin ikinci yarısında yaradılmış və türklərlə mübarizə ideyalarını təbliğ edən “Qnçaq” və “Daşnaksutyun” erməni milliyyətçi partiyalarının təsis olunması və fəaliyyəti haqqında məlumatı konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırmışdır. Bununla yanaşı, Nizami Məmmədov təəssüflə qeyd etmişdir ki, uzun müddət keçməsinə baxmayaraq, ölkədə hələ də “Dənizdən dənizə” Ermənistanın yaradılması kimi ekspansionist ideyaları üstünlük təşkil edir və bu müddət ərzində mahiyyət etibarilə heç nə dəyişməyib.
İştirakçıların həcmli və əsaslandırılmış çıxışlarını nəzərə alaraq, keçirilmiş konfransın nəticələrinə dair Səfirlik sözügedən çıxışları ayrıca broşür formasında nəşr etməyi planlaşdırır.

31 марта 2022 года Посольством была организована международная онлайн конференция, посвященная 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев Attachments area
31 марта 2022 года Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации была организована международная онлайн конференция, посвященная 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев.
В мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса Низами Сафаров и Адиль Велиев, историк Зураб Кананчев, профессор МГУ, доктор философских наук Низами Мамедов, заместитель председателя международного благотворительного фонда горских евреев «СТМЭГИ» Давид Мардехаев, сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева в России, а также представители российской общественности и азербайджанской диаспоры.
Открывший конференцию Посол Азербайджана Полад Бюльбюль оглы отметил важность проведения подобных мероприятий и подчеркнул, что в списке памятных дат истории Азербайджана, трудно найти дату более скорбную, чем 31 марта – День геноцида азербайджанцев.
26 марта 1998 года Указом великого политического деятеля, общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» официально была установлена памятная дата 31 марта.
В этот день в Азербайджане и зарубежных странах проводятся публичные мероприятия, посвящённые памяти многочисленных невинных жертв.
30 декабря 2009 года Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о создании «Мемориального комплекса геноцида» в городе Куба, где было найдено массовое захоронение начала XX века. Это было знаковое политическое решение, потому что на современном этапе чрезвычайно важно довести эту информацию до мировой общественности, и сегодня Президентом Азербайджана проводится масштабная работа по увековечиванию трагических страниц азербайджанской истории. В результате этой работы Евросоюз впервые включил в повестку дня вопрос о 4 тысячах граждан Азербайджана, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны, включая 71 ребенка, 267 женщин и 326 стариков.
Как известно, еще задолго до Ходжалы произошли трагические события в Аскеране, Кафане, Гюмри, Зенгибасаре, Гукарке, Кяркиджахане, Мешяли, Гушчулар, Гарадаглы, Агдабане. За каждым из этих названий десятки и сотни невинно убиенных мирных жителей, которых убивали только за то, что они были азербайджанцами.
Буквально несколько дней тому назад к этому списку прибавилось название еще нескольких сёл. При проведении инженерных работ на позициях азербайджанской армии в селе Фаррух были обнаружены человеческие останки, которые неопровержимо свидетельствуют об учиненных преступлениях армянских сепаратистов во время Первой Карабахской войны. В прошлом году в селе Башлибель Кельбаджарского района  были найдены останки 12 мирных жителей: женщин, детей стариков. Еще одна трагедия разыгралась в селе Эдилли Ходжавенского района, где после освобождения наших земель было найдено массовое захоронение.
Азербайджан, как известно, государство многонациональное, а азербайджанцы - миролюбивый, толерантный народ, умеющий жить и созидать вместе с представителями всех этносов проживающих на азербайджанской земле. Однако есть такие события в нашей истории,  к которым недопустима толерантность и которые никогда не должны быть забыты. Именно поэтому мы должны помнить и свято чтить  31 марта, как День Памяти всех наших невинно убиенных соотечественников.
Низами Сафаров отметил, что геноцид азербайджанцев по существу явился логическим продолжением политики этнических чисток, которые осуществляла Армения в течении более чем 200 лет. И на эту проблематику очень важно смотреть именно в ракурсе международного права, в контексте тех современных тенденций, которые сегодня наблюдаются как в международном праве, так и в национальном законодательстве отдельных стран.
Депутат подчеркнул, что азербайджанский народ столкнулся с многочисленными фактами геноцида и этнических чисток уже в современной истории Азербайджана. Это геноцид в Ходжалы. Однако именно в вопросе Ходжалинского геноцида, в вопросах военных преступлений, преступлений против человечности, которые имели место на территории Азербайджана мы явились свидетелями двойных стандартов.
Выступивший на мероприятии Давид Мардехаев отметил, что дата 31 марта мрачная не только для азербайджанского народа, но и для всего человечества. Данная дата много лет не получала соответствующей политической и правовой оценки. События 104-х летней давности выделяются особой жестокостью и бесчеловечностью среди всех других случаев массовых убийств, совершенных в 20-ом веке на Кавказе.
Он отметил важность проведения широкой просветительской работы, изучения всех фактов преступлений и их обнародования. Должны издаваться статьи, книги, сниматься документальные и художественные фильмы.
Давид Мардехаев особо отметил для представителей еврейской общины, выходцев из Азербайджана, 31 марта является таким же днем памяти и скорби, как для всех уроженцев республики.
В своем выступлении Адиль Велиев отметил, что за последние 200 лет в историю Азербайджана, на ряду со многими славными страницами, были вписаны и кровавые страницы, полные трагедии и геноцидом. И одним из таких страшных событий произошло в марте-апреле 1918 года, когда армяне совершили беспощадный геноцид против Азербайджанского народа, десятки тысячи азербайджанцев были убиты только из за своей национальной принадлежности. Рассказав о всех зверствах, учиненных армянскими националистами против азербайджанского народа, Адиль Велиев подчеркнул, что ответ на все эти преступления был дан Победой в «Отечественной войне» азербайджанской армией под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева на поле боя. 30-летней оккупации был положен конец и территориальная целостность восстановлена.
Зураб Кананчев подчеркнул, что все те события, которые произошли в те трагические дни, имели в своей основе историческое прошлое. И удинский народ, представителем которого он является, в еще далеком в 7 веке столкнулся с серьезной проблемой деэтнизации, деорганизации. Это факт, который привел практически к тому, что память об удинском этносе была вычеркнута из истории Карабаха, из истории прилегающих территорий и этот процесс армянизации вплотную был связан с попытками присвоения архитектурного прошлого и исторического прошлого, уничтожения албанского наследия.
Данный процесс продолжался и в процессе религиозных чисток, когда албанская церковь была просто практически уничтожена и передана армянской церкви. И эти процессы, связанные с культурным уничтожением албанского прошлого, предшествовали тем трагическим событиям, которые впоследствии проявились для всего Азербайджана и откликнулись в таких ужасающих фактах, о которых, мы сегодня слышали.
Он также подчеркнул, что все те, кто причастен к такому зверсству, должны понести наказание. У таких преступлений нет срока давности. Каждый из удинов находящихся в Азербайджане и за его пределами, чтит память тех трагических событий и была выражена уверенность, что историческая справедливость восторжествует. Сегодня слышны молитвы на удинском или на албанском языках не только в храмах, которые восстанавливаются благодаря Фонду Гейдара Алиева, руководству Азербайджана, в Огузе и в других городах, но и на территории Карабаха и на территориях Гандзасара и Амараса и в других памятных местах.
Низами Мамедов отметил, что для всех азербайджанцев, где-бы они не жили, эта дата имеет очень важное историческое значение. Он также подчеркнул, что  азербайджанцы в 20-ом столетии неоднократно пережили геноцид и рассказал участникам о предпосылках, приведших к данной трагедии, идеологии армянского фашизма.
При этом он особо подчеркнул роль армянской диаспоры в роли осуществления этих идей. Также довел до сведения участников конференции информацию о создании и деятельности созданных еще во второй половине 19-го века армянских националистических партий «Гнчаг» и «Дашнакцутюн», которые проповедовали идеи борьбы с тюрками. Наряду с этим Низами Мамедов с сожалением отметил, что по прошествии длительного времени, в стране все еще преобладают экспансионистские мысли о создании Армении «от моря до моря» и по существу за все это время ничего не изменилось.
По итогам проведенной конференции, учитывая объемные и обоснованные выступления участников, Посольство планирует издать указанные выступления в виде отдельной брошюры.