5 sentyabr 2022-ci il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Rusiyanın mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova ilə görüşmüşdür
5 sentyabr 2022-ci il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Rusiya Federasiyasının mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Azərbaycan Səfiri Rusiya mədəniyyət nazirinə qəbula görə təşəkkür etmiş və Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərdən, o cümlədən mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıqdan danışmışdır.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu Müstəqil Dövlətlər Birliyinin iştirakçısı olan dövlətlərin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun idarə heyətinin sədri qismində fəaliyyəti, fondun xətti ilə keçirilmiş tədbirlər haqqında nazirə ətraflı məlumat vermişdir.
Görüş əsnasında Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət nazirlikləri arasında əməkdaşlıq Proqramı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində mədəni əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq tədbirlər haqqında məlumat mübadiləsi və qarşılıqlı iştirak imkanları, iki ölkənin mədəniyyət müəssisələri arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və birgə fəaliyyəti, habelə müştərək kino layihəsinin yaradılması, Azərbaycan və Rusiya tərəfindən təşkil edilən kinofestivallarda iki ölkənin filmlərinin iştirakı məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Bundan əlavə, cari ilin noyabr ayında Sankt-Peterburq şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Mədəniyyət Forumunda Azərbaycanın təmsil olunması, sözügedən forum çərçivəsində Azərbaycan Mədəniyyət günlərinin keçirilməsi imkanları da müzakirə mövzusu olmuşdur.

5 сентября состоялась встреча Посла Полада Бюльбюль оглы с министром культуры России Ольгой Любимовой
5 сентября 2022 года состоялась встреча Посла Полада Бюльбюль оглы с министром культуры Российской Федерации Ольгой Любимовой.
В ходе встречи Посол Азербайджана выразил признательность за встречу министру культуры России и рассказал об азербайджано-российских отношениях, в том числе о сотрудничестве в сфере культуры между двумя странами.
Полад Бюльбюль оглы также подробно проинформировал министра о своей деятельности в качестве председателя правления Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств, а также о мероприятиях, проводимых по линии фонда.
В ходе встречи были обсуждены вопросы Программы сотрудничества между министерствами культуры Азербайджанской Республики и Российской Федерации, углубления культурного сотрудничества в рамках международных организаций, обмена информацией о международных мероприятиях и возможностях для взаимного участия, установления прямых конактов и совместной деятельности учреждений культуры двух стран, создания совместного кинопроекта, а также участия фильмов двух стран в кинофестивалях организованных со стороны Азербайджана и России.
Кроме того, в ходе встречи стороны обсудили участие Азербайджана на Международном культурном форуме, который состоится в Санкт-Петербурге в ноябре этого года, а также возможность проведения Дней культуры Азербайджана в рамках данного форума.