27 aprel 2023-cü il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Rusiyanın Xarici İşlər nazirinin müavini Mixail Qaluzinlə görüşmüşdür
27 aprel 2023-cü il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər nazirinin müavini Mixail Qaluzinlə görüşmüşdür.
Görüşdə Laçın-Xankəndi yolunda yaranmış vəziyyət müzakirə edilmiş, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasına dair Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri arasında indiyədək əldə edilmiş razılaşmalara ciddi əməl olunmasının vacibliyi bir daha təsdiqlənmişdir.
Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikasının regionda uzunmüddətli sülhün bərqərar olmasında maraqlı olduğunu və üçtərəfli bəyanatın müddəalarına sadiq qaldığını diqqətə çatdırmışdır.
Səfir qeyd etmişdir ki, Ermənistan tərəfi sözügedən bəyanatın müvafiq bəndlərini pozaraq, regionda bütün kommunikasiya xətlərinin açılması və Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycanın suveren ərazilərindən qeyri-qanuni erməni birləşmələrinin çıxarılması ilə bağlı öhdəliklərini bu günədək yerinə yetirməmişdir.
Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, məhz Ermənistandan Azərbaycan ərazisindəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri üçün canlı qüvvə, silah-sursat, mina və digər hərbi təyinat vasitələrinin daşınmasının qarşısının alınması üçün tərəfimizdən Azərbaycanın suveren ərazisi olan Laçın-Xankəndi yolunun başlanğıcında nəzarət-buraxılış məntəqəsi yaradılmışdır.
Bununla yanaşı, Polad Bülbüloğlu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırmışdır ki, Azərbaycan Laçın yolundan istifadədə şəffaflığın qorunmasını təmin edəcək və həmin yol 3 istiqamət - vətəndaşlar, yüklər və nəqliyyat vasitələri üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Əvvəl də olduğu kimi Laçın yolundan Rusiya sülhməramlı kontingenti, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi və humanitar məqsədli nəqliyyat vasitələrinin keçidi üçün tam şərait yaradılacaq və bütün digər humanitar xarakterli məsələlər öz həllini tapacaqdır.
Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş minaların qurbanları olan vətəndaşlarımızın sayının artdığını vurğulayan Səfir, son olaraq, Şuşa rayonu ətrafında yük avtomobilinin minaya düşməsi nəticəsində 3 Azərbaycan hərbçisinin xəsarət aldığını və hadisə baş verən əraziyə keçirilmiş baxış zamanı minaların 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunduğunun müəyyən edildiyini qeyd etmişdir. Bu hadisənin ermənilərin növbəti mina təxribatı kimi dəyərləndirildiyini, yeni nəzarət–buraxılış məntəqəsinin məhz gələcəkdə bu kimi hadisələrin təkrar olunmaması üçün qurulduğunu bildirmişdir.

27 апреля 2023 года состоялась встреча между Послом Поладом Бюльбюль оглы и заместителем министра иностранных дел России Михаилом Галузиным
27 апреля 2023 года состоялась встреча между Послом Поладом Бюльбюль оглы и заместителем министра иностранных дел Российской Федерации Михаилом Галузиным.
На встрече была обсуждена ситуация на дороге Лачин-Ханкенди и в очередной раз подтверждена важность неукоснительного соблюдения достигнутых к настоящему времени договоренностей между лидерами Азербайджана, России и Армении по нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Полад Бюльбюль оглы отметил заинтересованность Азербайджанской Республики в установлении долгосрочного мира в регионе и приверженность своей страны положениям трёхстороннего заявления.
Посол подчеркнул, что в нарушение соответствующих пунктов указанного заявления армянская сторона до сих пор не выполнила обязательства по открытию коммуникаций в регионе и выводу незаконных армянских формирований с суверенных территорий Азербайджана, где временно размещён российский миротворческий контингент.
Вопреки трёхстороннему заявлению, с целью предотвращения переброски из Армении живой силы, боеприпасов, мин и другой военной техники, предназначенных для незаконных армянских вооружённых групп на территории Азербайджана, в начале дороги Лачин-Ханкенди, которая является суверенной территорией нашей страны, был установлен контрольно-пропускной пункт.
В то же время, Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что Азербайджан обеспечит прозрачность использования Лачинской дороги и данная дорога может использоваться по 3-м направлениям – для граждан, грузов и транспортных средств.
Как и прежде, для проезда по Лачинской дороге транспортных средств российского миротворческого контингента, Международного Комитета Красного Креста и автомобилей, проезжающих в гуманитарных целях, будут созданы все условия, а также решены все остальные гуманитарные вопросы.
Подчеркнув, что всё большее число наших граждан становятся жертвами мин, установленных Арменией, Посол отметил, что в результате подрыва грузовой машины на мине вблизи района Шуша, 3 азербайджанских военнослужащих получили ранения, а в ходе осмотра местности инцидента было установлено, что эти мины произведены в Армении в 2021 году. Также он довёл до внимания российской стороны, что данный инцидент был расценён как очередная минная провокация армян и контрольно-пропускной пункт был установлен именно для предотвращения подобных инцидентов в будущем.